ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Nechvalte Úřad na ochranu hospodářské soutěže za to, že napařil velkým prodejcům benzinu a nafty stamilionovou pokutu neboť se domlouvali na společných cenách. Pokud ji totiž prodejci zaplatí, zaplatí ji jen a jedině z peněz, které nám, kupujícím, nejprve vytáhnou z kapes.
A že by pokuta způsobila, že se prodejci přestanou domlouvat - o tom snad nemáte sebemenší iluzi. Jen to budou dělat chytřeji a nenápadněji.
Berme tedy rozhodnutí úřadu jako jeho příspěvek ke Špidlovu prohrabávání našich kapes.
"Gentlemanskou dohodou" nazval Ivan Pilip akt, při kterém chybějící koaliční hlasy pro schválení nových daní dodají komunisté tím, že jich pár nebude přítomno hlasování.
Pravé pojmenování ponechávám na vás.
Moc se mi "líbil" exministr Bureš, čerstvý to kandidát na prezidenta, když obhajoval své poněkud utajené členství v KSČ v letech 1986 -89 tím, že jeho otec byl sokol a měl s tím za komunistů velké problémy, takže z rodinného příkladu věděl, že kariérní postup bez členství v KSČ je nemožný.
Jinak čteno: prostě nebyl jsem komunista z přesvědčení, to vůbec ne, jen kvůli tomu, abych mohl dělat kariéru.
Jaké krásné, charakterní vysvětlení.
P.S. Vlézt ke komoušům v roce 1986 připadá mi navíc jako vstoupit do NSDAP v dubnu 1945.
Pokud Václav Klaus prohlašuje, že se bude i nadále, bez ohledu na to, bude-li v budoucnu předsedou ODS či nikoliv, "plně věnovat práci při záchraně pravicové politiky v naší zemi a politické kolbiště v žádném případě nevyklidím", nesmí se divit, že se nikomu nechce razantně se ucházet o vedení ODS.
Představa, že seriózně jdete do konkurzu na místo generálního ředitele podniku s vědomím, že bývalý ředitel zůstane po vašem boku v podniku a bude veřejně komentovat každý váš krok, je totiž absurdní. Přihlásí se logicky jen ten, komu jde jen o plat a titul ředitele.
Také existuje dost historických příkladů statků, v nichž staří hospodáři odmítali a odmítali předat grunt synovi a odejít na vejminek. Statky na to vždycky doplatily.