PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Veletoč přímo brilantní předvedl v rozhovoru pro MF Dnes ministr financí Sobotka. V jedné větě obhajuje zvýšení nejvyšší daňové sazby daně z příjmu tím, že se chceme přiblížit zemím EU, které mají tuto sazbu vyšší, když mu však redaktor připomněl, že k celkovému zdanění musí v Česku přece také připočítat daň z příjmu, kterou za zaměstnance platí zaměstnavatelé, klidně druhou větou odpověděl: Máte pravdu, pokud se budeme bavit o složené daňové kvótě, pak musím říct, že Česká republika má tyto kvóty vyšší, než je průměr EU.
Největší zaznamenaná povodeň na Vltavě byla ta letošní a většina zelených či nazelenalých občanů ji dává do souvislosti se změnou klimatu, způsobenou lidskou činností, zvláště pak hamižnými kapitalisty.
Největší zaznamenaná povodeň na Labi, větší než ta letošní, byla v roce 1845. Zatracení feudálové!
Čtu-li leckdy podivuhodné zprávy o přehršlích českých rozvědek, napadá mne, že nejlepším řešením jejich problémů by bylo rozprášit je všechny a beze zbytku a pak založit dvě nové, maličké, tedy velikostí odpovídající velikosti Česka a jeho mocenským ambicím - jednu pro zahraničí a jednu domácí. A dal bych je pod tvrdou kontrolu parlamentu.
Moc se divím učitelům, že si zasloužené zvýšení platů na vládě nevystávkují. V rozhazovačném státním rozpočtu by se ty peníze při alespoň troše politické vůle lehce našly, jen trochu přiškrtit paternalismus státu a sociálně - demokratické vládní uplácení skupin obyvatel, vysoce pravděpodobných voličů ČSSD.
Většina učitelů však - za Rakouska, za první republiky, za protektorátu, za bolševiků i nyní - vždy byla nadprůměrně ustrašeně loyální režimu ( vidíte, jak složitě se zeslušňuje slovo připosranost) a tak zřejmě ani dnes nenajdou ke stávce odvahu.
Včerejší beseda Radiožurnálu, věnovaná ekologickému summitu v Johannesburgu, ke které byli přizváni Jefim Fištejn, Jakub Patočka a Miloš Kužvart, byla svým průběhem natolik typická, že mne inspirovala ke shrnutí jejího průběhu formou parafráze slavného epigramu Karla Havlíčka Borovského:

Nechoď, Jefe, s Kubou na led,
mnohý příklad známe,
na zeleném fanatismu
rozum, že se láme.