ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Záhy po vypuknutí povodní jsem napsal, že hlavním heslem nejen zaplavených oblastí, ale celého Česka, by mělo být heslo "Přijeďte k nám utrácet". Domnívám se totiž, že jeho naplnění by představovalo nejrychlejší pomoc a zmenšovalo následné, druhotné, terciální a ještě odvozenější ztráty.
Včera se nám dostalo zprávy, že turistický ruch poklesl o celých 80 % (!) a situace v příštích měsících bude stejná nebo ještě horší.
Prezident, vláda i jednotliví ministři udělali v tomto směru pramálo, ačkoliv by tato nepřímá pomoc byla účinnější než zahraniční sbírky.
Učinit z návštěvy České republiky "must", to by měl být bezprostřední úkol pro prezidenta, vládu a každého z nás, kdo má v cizině nějaké přátele či známé.
Špatný dojem, který udělala Petra Buzková tím, že potichu, v rámci rodiny, jednala jako členka Konservativní strany, ač je veřejně hlasitá socialistka, může dotyčná velmi rychle odčinit - nechť přesvědčí ministryni zdravotnictví, premiéra Špidlu a sociálně demokratické poslance, aby co nejrychleji zrušili nemravný paragraf soudružky Fischerové, znemožňující lidem připlatit si ve zdravotnictví za kvalitnější služby stejně, jako si může připlácet ministryně školství ve svém resortu.
Vládu čeká další nepříjemnost a to v nejméně vhodné době: za deset dnů se dozví, kolik miliard bude muset zaplatit Ronaldu Lauderovi, respektive jeho společnosti CME, vystrnaděné Železným z televize Nova. Nezbytné rozhodnutí, zda v době popovodňové Lauderovi zaplatit penězi nebo vysílací frekvencí ( to by Lauder samozřejmě upřednostnil), vládě nezávidím. Ačkoliv - zaplatila-li by Lauderovi kýženou frekvencí, nová televize by jí jistě šla (zvláště v budoucí době předvolební) na ruku.
Přece byste si nemysleli, že statisíce, které se před dvěma lety našly v utajeném trezoru tehdejšího ministra zahraničí Kavana, a které pak zmizely i se zápisem o jejich nalezení, byly částí všimného stavebních firem, které ministerstvo připustilo na veřejné pastviny a které měly sloužit na Kavanovu senátní kampaň. Ale no tak! Přece i nemalá suma, kterou poslala firma, obšťastněná státní zakázkou, na zahraniční konto bývalého místopředsedy vlády Lánského, byla, jak se nakonec ukázalo, jen takovou účetní peripetií, žádným úplatkem!
Kabinet se chystá na razantní reformu daní. Pokud by chtěl pořádně roztočit ekonomiku, aby byla spousta peněz na rychlou nápravu škod a prevenci následků budoucích velkých vod, musel by celkové daňové zatížení nemale snížit.
Obávám se však, že tato vláda se, navzdory zdravému rozumu a zkušenostem, vydá zcela opačným směrem.
A další věc: mnohem zajímavější výnosy by poskytla kvalitní reforma důchodového systému, ta by měla mít přednost.