PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Až se zase po nějaké chřipkové epidemii objeví tradiční reklamy na kdejaké ( vždy předražené) vitaminové směsky, očekávám, že inzerující farmaceutické firmy začne vyšetřovat policie a zvažovat jejich obvinění ze šíření poplašné zprávy a lichvy.
Nevidím totiž rozdílu mezi nimi a firmou, která nabízí obyvatelům Neratovicka plynové masky. V obou případech jde o využití lidského strachu z možného nebezpečí a v obou případech jde o zvážení poměru rizika a ceny nejisté ochrany tím kterým jednotlivým člověkem.
A tak opět "moudrý"socialistický stát chce policejním vyšetřováním suplovat svobodné rozhodování svých hloupých a nesvéprávných občanů. Fuj!
Když už socialisté prosadili dnešní složitou a drahou veřejnou správu, jeden by předpokládal, že ji budou alespoň důsledně využívat.
A že tedy vláda, když rozhodne o popovodňové pomoci a investicích, štandopede pošle nějaké zálohové peníze krajům, které je ihned s mnohem většími místními znalostmi přidělí postiženým obcím, které je co nejrychleji s největšími místními znalostmi rozdělí jednotlivým potřebným.
Ministerští úředníci však, u vědomí své zbytečnosti, kdyby se tak automaticky dělo, tento logický postup určitě nepřipustí.
Precizně Špidlovi a dalším vysvětlil, co je zapotřebí dělat, když se nedostává peněz, anonymní řidič, odpovídající na otázku televizní reportérky, co by dělal, kdyby následkem války na Blízkém Východě vystoupala cena benzínu nad 30 korun za litr: "Musel bych jezdit jenom to, co je nutný."
Jak vidíte, ani chvíli socialisticky neuvažoval o tom, že by nakupoval benzín na dluh.
Stejně racionálně odpověděl stařík, dotazovaný na zdražení poštovného: "Budu méně psát."
Současný starosta Prahy 6 Pavel Bém je čerstvým kandidátem ODS na funkci pražského primátora. A to je dobře, neboť jde o člověka politicky i věcně vzdělaného, rozvážného a solidního.
Největším úkolem pro jeho volební štáb však bude dát to na vědomí voličům. A ti by také měli vědět, že v případě, že Pavel Bém zásluhou jejich hlasů v pražských komunálních volbách uspěje, uspěje s pravděpodobností hraničící s jistotou i v prosincových volbách předsedy ODS.
Pražští pravicoví voliči tak nepřímo rozhodnou i o novém předsedovi ODS - a měli by to mít (v pozitivním) velmi na paměti.
Hokejista Jaroslav Holík, alespoň dle jeho slov v rozhovoru v dnešních Lidovkách, chce vstoupit do senátu se stejnými nebo velmi podobnými názory a předsevzetími jako cestovní kancelář Fischer. Jsem přesvědčen, že s jeho preferencemi politiky, nezaložené na politických stranách, ale na občanské společnosti, by byl v senátu po případném zvolení stejně "užitečný a úspěšný" jako výše zmíněná cestovka.
A ještě na okraj. Se svými slovy "Třeba Štrougala jsem měl rád, protože se o sport zajímal. Tehdy měli mladý kluci hokej zadarmo,dneska musejí platit patnáct tisíc za rok a spousta rodin si to nemůže dovolit." by snad měl kandidovat za zcela jinou stranu než za Unii svobody. A nebo by mu alespoň unionisté měli vysvětlit, že ani tehdy nebyl hokej pro mladé kluky zadarmo,ale byl placen z daní občanů, kteří by většinou mnohem raději věnovali svoje peníze na SVOJE ( a nikoliv Holíkovy a Štrougalovy preference), a zrovna tak by mu měli vysvětlit, že i když byl Goebbels vynikající klavírista a znalec hudby, měl - stejně jako Štrougal- i jiné, zatraceně horší, vlastnosti, které je také zapotřebí zavzít do jeho hodnocení.
Je to zvláštní. V sobotu jsem jaksi mimovolně vytáhl z poličky soubor nahrávek vibrafonisty Lionela Hamptona s kvartetem Oscara Petersona a hodiny jsem se nechal unášet tou nádhernou muzikou.
Dnes jsem se dočetl, že Lionel Hampton zemřel v sobotu v New Yorku ve věku 94 let.
Díky za vše, pane Hamptone.