SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Mimořádné dávky a daně, dříve zvané kontribuce, vypsané českým zemským sněmem, inspirovaly Karla Havlíčka Borovského k následujícímu epigramu:

Zuk! Zuk! Zuk!
Kontribuci dám,
hovno vydělám.

Doporučuji historikovi Špidlovi k zamyšlení, zrovna tak jako následující Havlíčkovy verše, jakoby šité na míru deficitním rozpočtům:

Točíme-li ze sudu
nedolévajíce,
zůstanou nám naspodu
brzy jen kvasnice.
Vsaďte se, že pokud poslanci komunističtí, sociálně - demokratičtí a částečně i lidovečtí odhlasují trvalé zvýšení některých daní, které pak rukou nerozdílnou nehospodárně prošustrují, unionističtí ministři - program neprogram, sliby nesliby - ve vládě přesto zůstanou. Ještě si totiž příliš nezaministrovali a tak raději opustí Unii svobody, než aby skončili.
Mladá fronta Dnes má k dispozici plné znění výpovědí Karla Srby a Evy Tomšovicové. Jak je vidět, celý případ opravdu není nikým manipulován.
Lze předpokládat, že ministryně školství Buzková zná stav jí svěřeného resortu. Důkaz? Dcera - prvňáček nastoupila na francouzské státní lyceum v Praze, se školným v desetitisících ročně.
Liberál ve mně vždy bude hájit právo každého vybrat dítěti školu dle vlastního uvážení a kapsy.
Demokrat ve mně vždy bude požadovat okamžitou defenestraci veřejného činitele, který, tak jako Buzková, na dotaz novináře, nevidí-li rozpor mezi politikou ČSSD, namířenou proti víceletým gymnáziím a soukromým školám a svým chováním, odpoví: "Nemám chuť se na toto téma bavit."
Za takovou aroganci by si zasloužila nikoliv defenestraci prostou, ale záchodovým okénkem.
Rozhodnutí znojemského senátního kandidáta ODS stáhnout svoji kandidaturu proti Vladimíru Železnému, nepomůže ani ODS, ani Železnému. Jde o zcela chybný politický krok.
Moc se mi líbil titulek Miloše Čermáka, redaktora Reflexu, v dnešních Lidovkách, nadepsaný "Rabování střední třídy", neboť výstižně popisuje současnou fázi špidlismu.