PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Velmi mladá cikánka, stěžující si na televizní kameru, že je svobodná matka se třemi dětmi, a že už je načase, aby jí po povodni, která zaplavila ubytovnu ve které bydlela, konečně někdo pomohl, je tristním výtvorem příšerné sociální (a vzdělávací) politiky minulých let, která takovéto parazity, žijící ze sociálních dávek a rodinných přídavků, doslova produkovala a produkuje.
Průšvih je v tom, že pokud sociální systém nedozná drastické změny, produkce takovýchto parazitů poroste geometrickou řadou.
I jazyk je kulturní hodnota, vyžadující péči řádného hospodáře. Ministr kultury, veřejně prohlašující "budeme stavět nové depozitáře" namísto "postavíme nové depozitáře" v tom okamžiku řádně nehospodařil. Trochu jej omlouvá trvalý tlak televizního a rozhlasového vysílání, vnucující nám tento germanismus od rána do večera.
Jinak velmi řečná policie, zvláště v případu Srba, najednou uvalila na tento případ informační embargo. A to v okamžiku, kdy hlavní svědkyně Tomšovicová popřela, že by si u ní Srba objednal vraždu novinářky Slonkové, nařkla však ze spolupachatelství Srbova obhájce Kříženeckého. Zdá se, že policie má v řadách svých spolupracovníků nejen potetované zlodějíčky, ale i jiné exoty. Joj, to budeš švanda, joj, to bude švanda...
Fakultní nemocnice v Olomouci je ve finančním propadu 100 milionů korun. To samo o sobě není v Česku takovým problémem - doposud stát špatně hospodařícím nemocnicím vždy vypomohl, neboť solidně hospodařící vždy musí být potrestáni.
Co mne zarazilo byla slova ředitele FN Rýznara :"Některé kliniky pracují způsobem, který bych já osobně nazval byzantským marnotratismem".
Má jistě pravdu, to není zdaleka jen specialita olomoucká. Já, naivka, jsem si však doposud myslel, že ředitel nemocnice je placen hlavně za to, aby takové byzantské marnotratníky buď usměrnil nebo vyhodil. Neboť ponechávat takové lidi ve funkci je byzantský marnotratismus.
Myslím, že potíže slovenského prezidenta Schustera opravdu způsobil akutní atak chronické otravy. A vzhledem k tomu, že jeho potíže vypukly záhy po návštěvě Polska, řekl bych, že toxickou látkou byla tentokrát vodka.
Ivan Sviták z Havířova si položil, inspirován jednou mojí glosou, otázku, zda většina závistivých tupců, že kterých se skládá "lid", závidí schopným a pracovitým lidem jejich peníze, nebo schopnosti a pracovitost.
Řekl bych, že peníze, neboť tupci vztah mezi schopnostmi, pracovitostí a příjmy nevnímají.
Pan Martin Groh: když chci brát, musím mít z čeho - tedy nebýt schopných a bohatých, neměl by Špidla z čeho rozdávat.
Obávám se, že po objevu deficitních rozpočtů už ani toto neplatí.
Miroslav Rudzinskij: jsi úspěšný, umíš víc než ostatní, věnuješ se plně své práci, máš nadprůměrný výkon a nadprůměrné schopnosti - zasloužíš potrestat. Alespoň vyšší daní.

"Dočasná" milionářská daň mu pak připomněla dočasný pobyt sovětských vojsk a tehdejší definici jednotky dočasnosti - jeden furt.