STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Nejprve se musím omluvit za mylnou informaci, že v České národní bance, rekonstruované za miliardy, nefungovaly, neboť nebyly instalovány, generátory elektrického proudu.
Napsal mi zaměstnanec této banky a informoval mne, že dieselgenerátory fungovaly, zrovna tak jako celá banka, během povodní bezchybně. A ať si lépe ověřuji svoje informace. Má pravdu, vynasnažím se.
Rozpoutala se velká diskuse, zda a z jakých důvodů roztáčejí velké katastrofy kola ekonomiky. Osobně se domnívám, že proto, že ve většině postižených lidí se po válkách a velkých katastrofách zmobilizuje veškerá životní energie a vymýšlejí a pracují tedy mnohem více a důkladněji než v dobách, kdy toho není tolik zapotřebí. Prostě zapracuje přírodní zákon, velící přežít.
Obávám se ovšem, že u nás po povodních se ohromné množství této energie použije na snahu vyrazit ze státu ( tedy ze spoluobčanů) co nejvíce.
Už bych moc rád viděl v televizi chlapa průměrného věku, který říká: Je to tragedie, ale mám hlavu, dvě pracovité ruce a rodinu, na kterou se mohu spolehnout. A tak odcházím na bezpečnější místo a tam se znovu začnu rvát s osudem, aby se moje děti měly zase dobře.
P.S. Mého otce postihla totální "povodeň" v roce 1939 a 1948 a začal takto a úspěšně napotřetí.
Většina "lidu" jistě nad návrhem "milionářské daně" jásá - jich se přímo netýká a milionáři jsou v Česku jedním z nejméně oblíbených živočichů. Většina "lidu" takto jásá vždy. V pětačtyřicátém ze stejných důvodů jásala nad znárodňováním filmu, bank a velkého průmyslu, v osmačtyřicátém a v letech následujících nad znárodňováním živností a združstevňováním kulaků a nikdy jí nedocházelo, že zvoní hrana i jí, neboť ze řetězu utržený bolševik ( včerejší i dnešní) je nebezpečný všem.
Nutno konstatovat, že většina "lidu" jsou závistí zaslepení tupci.
Naivní, naivňoučká Hana Marvanová ráda zdvihne pro milionářskou daň ruku, byť její strana i ona osobně vždy a všude předvolebně mluvily o snižování daní, chce však zvýšení daní odhlasovat na dobu určitou, omezeně. Jako by nevěděla, že většina daní na světě jsou v podstatě daně historické, zaváděné na dobu omezenou kvůli mimořádným výdajům (většinou války), nebo mizernému hospodaření mizerného panovníka - nebo kvůli obojímu.
Nejlepší způsob vlády, napsal mi jeden ze čtenářů anglickou moudrost, je diktatura, přerušovaná čas od času zavražděním diktátora.
Není nad to, když doktor práv a navíc náměstek policejního prezidenta, tedy člověk, který by měl dvojnásobně ctít právní řád a právní kulturu, už nyní prohlašuje o povodňové vlně v metru: "Je to nehorázná záležitost, je to trestná činnost, o tom jsem přesvědčený."
Naštěstí pan Antl hned neukázal na viníky a na místě je nepopravil.
Policejní prezident Kolář byl solidnější. Sdělil jen, že prověřování okolností miliardových škod v metru potrvá minimálně dva až tři měsíce.
Za námětem nejpitomější fotografie jsem vždy pokládal ty, které ukazovaly různé politiky "v akci" - sedící na kombajnu, lezoucí na jeřáby, nastupující do tanku, fárající do dolů, jakoby soustruhující, et cetera, et cetera.
Fotografie Luďka Peřiny, publikovaná v dnešní Mladé frontě Dnes,předvádějící Vladimíra Špidlu v letecké kukle v sedadle bojového vrtulníku Mi-24 se zrakem obrýleného Ramba, hrdinně upřeným na imaginárního nepřítele před sebou, je v tomto směru dokonalá. Dokonalá pitomost. Nikoliv fotografova.
Americký viceprezident Cheney konečně promluvil neamericky jasně, bez obvyklých zastíracích řečiček o lidských právech a říších zla: Saddám Husain dokončuje vývoj jaderných zbraní a hrozí tedy převzetí velké části světových zdrojů energie Irákem a jaderné vydírání USA. Proto je zapotřebí jej zničit.
V tomto mají Spojené státy pravdu a je zapotřebí je podpořit a pomoci jim.
Tleskám nezvyklé americké úpřímnosti.Jakékoliv kompromisní řešení ( ministr Svoboda už mluví veřejně o středovém názoru Česka, nedávající zapravdu ani jedné straně), opravdu není na místě. Středem dvou půlek zadku je.... a to v tomto případě platí téměř doslova.