ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Už jsem slyšel v rozhlase rozhořčeného posluchače, který á conto popovodňového úklidu vykřikoval do telefonu: A kde je ODS? Kde je Václav Klaus? Proč nepomáhá? Už jej nebudu volit!
S pravděpodobností velmi se blížící jistotě předpokládám, že kdyby Václav Klaus od rána do večera kydal v pražských ulicích bláto, tento pán by vykřikoval něco o politikovi, který se chce za každou cenu předvádět, který politicky parazituje na neštěstí druhých a proto jej už nebude volit.
Vůbec nejlepší ( neboť největší) pomoc, kterou Václav Klaus může povodněmi postiženým poskytnout, je ta, že bude nadále dělat to, co umí nejlépe - jezdit, přednášet, psát, vydělávat tak miliony a platit z nich statisíce daní, ze kterých budou mít povodněmi postižení mnohem více užitku než z jeho případné manuální pomoci. A tuto ne tak mediálně vděčnou, ale o to účinnější pomoc Václav Klaus potřebným více než poskytuje.
Zobecněno: není většího plýtvání než zapřahat kočárového koně do pluhu.
Maltský prezident Guido de Marco zrušil, prý kvůli povodním, plánovanou soukromou čtyřdenní návštěvu Česka, telefonicky však nabídl prezidentu Havlovi pomoc českým občanům.
Nerozumím mu. Neboť kdyby na ty čtyři dny přijel a v Praze, Českém Krumlově i jinde utratil za tu dobu grandskou sumu, pomohl by tak postiženým osobně, soukromě, přímo.
Takto pomáhá jen nepřímo, z cizího, z daní Malťanů.
Náměstek ústeckého primátora Tomáš Jelínek se vyjádřil (vzhledem k informacím, které měl od pracovníků Červeného kříže a členů Městské policie) o některých místních Romech, že zneužívají humanitární pomoci ve svůj prospěch a jsou jak sarančata. Kancelář Rady vlády pro záležitosti romské komunity zkoumá, zda se nedopustil podněcování k národní a rasové nesnášenlivosti.
Pokud by vláda měla opravdu snahu šetřit tím způsobem, že zredukuje zbytečné úřady, o jednom adeptu bych věděl.
Častokrát se psalo o vysokých odměnách pro členy představenstva či členy správních a dozorčích rad různých obecních podniků, většinou stylem "velké peníze za nic". Nyní se ukazuje, že nikoliv za nic, ale za velkou odpovědnost. Viz členové představenstva a dozorčí rady pražského dopravního podniku, takto radní a členové zastupitelstva magistrátu (z politických stran různých), kteří by v případě, že k zaplavení metra došlo také zásluhou jejich špatné řídící a kontrolní práce, mohli přijít o veškerý svůj osobní majetek.
Typické je, že tato informace se v článcích o velkých odměnách neobjevila.