SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Romano Prodi z EU řekl včera zcela jasně, že nevratná pomoc i půjčky z EU budou určeny pouze a jedině na obnovu veřejné infrastruktury. Moc s ním souhlasím.
Znovuobnovení soukromého majetku by mělo zůstat na soukromnících. Stát by jim pak měl pomoci nepřímo tím nejefektivnějším způsobem: neotravovat je byrokracií, nesahat jim prostřednictvím finančních úřadů hluboko do kapsy a veřejné prostředky investovat co nejefektivněji v jejich prospěch.
Zatím to tak naozaj nevyzeralo.
Moc se mi líbil v Radiožurnálu bývalý ministr financí socialistické vlády Mertlík, který přechodem do soukromé banky názorově ještě více "zpravicovatěl". Svoji větu "stát není a nemůže být všeobecná pojišťovna pro všechny", by měl několikrát denně připomínat premiérovi, který si to zvláště v sociální oblasti pořád ještě myslí.
Doufám také, moc doufám, že povodněmi urychlovaná debata o nutné změně socialistického sociálního systému s opadající vodou neopadne.
Liberál ve mně opět silně kvílel. Osobně bych evakuované občany po upozornění na možná nebezpečí a po upozornění, že jednají na vlastní zodpovědnost a riziko, pustil ihned po opadnutí vody do jejich domovů. Neboť v tomto případě platí dvojnásobně, že čas jsou peníze. Místo toho začal paternalistický systém "ouřadovat"a vodit své nesvéprávné občany za ručičku.
Prezident Havel si při svém živém rozhovoru v České televizi trochu postěžoval na lidský díl viny za současné povodně slovy "Sevřeli jsme vodu do betonových koryt."
Kdybych byl tazatelem televize, ihned by následovaly otázky:Dovedete si, pane prezidente, představit například povodeň v Praze, kdyby Vltava nebyla regulací sevřena do kamenného koryta? A slyšel jste o velmi příznivém protipovodňovém efektu tolik zatracovaného vodního díla Gabčíkovo?
Pak prezident však naštěstí svá slova záhy nepřímo dementoval sám, když chválil zátarasy, které sevřely Vltavu do koryta kovového. A ty si chválu opravdu zasloužily - a zvláště lidé, kteří je vymysleli, vyrobili a dokonale použili. Neměli bychom na ně zapomenout.
Duch bolševizmu na mne silně dýchl ze včerejší reportáže televize Nova, která komentovala částku 50.000.- dolarů, které prozatím ( toto slovo třikrát podtrhuji) věnovaly Česku Spojené státy, sestřihem reakcí našich občanů, typu: Co si to ty bohaté Spojené státy dovolují, dát nám tak málo, lumpi jedni bohatí. Vždyť americký velvyslanec má auto za dvojnásobnou částku! To je tak pro jednu rodinu! Copak nevědí, kolik stojí třeba byt na Kampě?
"Ať platí bohatí", říkával Kléma Gottwald. Spousta Čechů si to myslí dodnes- Zřejmě si neuvědomují, že bohatství Spojených států vzniklo právě proto, že tam mají zcela jinou životní filosofii.
Také úpí váš smysl pro spravedlnost, když jste zjistili, že Slovenka, přistižená při rabování v Praze ( byla chycena při rozbíjení výlohy starožitnictví na Rašínově nábřeží) byla odsouzena ve zrychleném soudním řízení ke čtyřem měsícům nepodmíněně a zákazem pobytu v Česku na dobu pěti let?
Vždyť za ty čtyři měsíce ve vězení nevydělá ani na zaplacení škody majitelům!
Odmítám rozhodnutí soudce rozumět a táži se na dálku ministra spravedlnosti, co s tím udělá.
P.S. Případnou odpověď, že s tím při stávající legislativě nelze dělat nic, bych bral se skřípajícími zuby jen potud, že pan ministr okamžitě započne pracovat na novele trestního zákona.
Mimochodem, budeme i teď slýchat, že pro odsouzené není žádná práce?
Někteří z vás, čtenářů, mne žádáte, zda můžete tu či onu glosu přetisknout či jinak použít. Tak tedy: všechny glosy i jiné moje texty minulé i budoucí jsou vám volně k dispozici, prosím jen, pokud je to stylisticky možné, o uvedení zdroje (www.viditelny-macek.cz).