ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Po tom, co Roubíčkovi pojišťovna zaplatila příjemně zaokrouhlenou sumu za velkou vodou zničený krám, volá mu Kohn: Teda Roubíček, gratuluju, to je fantastický! Ale mezi náma, jak se dělá požár, to vím. Ale řeknou mi, pěkněprosim, jak se dělá povodeň ?
I poslal mi jeden velmi věrný čtenář jednak v počítačových tónech vyvedenou parafrázi na "prezidentské" fanfáry z Libuše ( to bych, coby internetový analfabet, chtěl také umět - a nejraději bych se to chtěl naučit ve spánku), jednak poslal verš, znějící: "Prezidenta doma zdravím, o všem ještě dnes ho zpravím..."
Zda tak učinil či učiní nevím, ale vzhledem k tomu, že informace jsou zboží jako kterékoliv jiné, doporučuji mu zprávy o záplavách v Česku alespoň vyměnit za zprávy o ozónové díře v Portugalsku.
Kšeft je kšeft, i kdyby fotra věšeli, jak říkával můj otec.
Ivan Hoffman z Radiožurnálu končil svůj dnešní příspěvek větou "Štědrý sociální stát vzala velká voda" - domýšlí totiž, že by různí příjemci sociálních dávek měli tyto dostávat jen v případě, že přiloží ruku k veřejným pracem, kterých bude po povodních víc než dost.
Osobně jsem velmi skeptický. Práce, a to nejen té veřejné, bylo i před povodněmi víc než dost. Co chybělo, byla politická vůle změnou sociálního systému donutit některé lidi pracovat. A obávám se, že i teď po povodních bude spíš vůle vypsat nějakou tu novou "povodňovou" daň nebo vydat nové DLUHopisy, než nově nasměrovat naše nemalé stávající zdroje efektivnějším, méně socialistickým, směrem.
Důležité není to, co se děje, ale to, co se o tom říká. A protože je tato věta, bohužel, více než pravdivá, případnou další primátorskou kariéru necharizmatického, neemotivního, vyčkávavě nepřehánějícího a filmově akčně neoblečeného a nejednajícího Igora Němce vzala definitivně velká voda.