SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Při včerejším sledování mistrovství Evropy v lehké atletice v Mnichově se mi vybavila slova zakladatele Sokola dr. Miroslava Tyrše, historika umění se zaměřením na estetiku, kterými vložil Sokolu do vínku řecký ideál sportu, v němž "každý skok, každý vrh, každý chvat nejen s ohledem k úspěšnosti, než rovněž ku kráse jeho byl posuzován a při vyučování k oběma zřetelům těmto se stejnou přísností přihlíženo."
Vzpomněl jsem si na tato slova při běhu vítěze na 200 metrů Kenterise, shodou okolností také Řeka, který tento starověký ideál více než splňoval. Zvláště zpomalený záznam jeho běhu byla opravdu estetická lahůdka i pro nás, zaryté heterosexuály.
Na rozdíl od některých sportovců, zvláště těch, u kterých vás oznámení, že jde o sportovce ženského pohlaví, velice, převelice překvapí, a kteří oslňují opravdu jen a jen tou úspěšností - a mnohdy ani tou ne.
Nemohu si pomoci, ale ohromné škody při povodních jeví se mi jako daň z lidské pýchy, která, nadřazeně přehlížejíc přírodu, stavěla lidská sídla i tam, kde by pokorní obycvatelé starých časů své příbytky nikdy nestavěli.
Už při povodních před léty na jižní Moravě mne zaujaly staré názvy lokalit, ve kterých povodně napáchaly největší škody - Na mokřině, Ve víru a další podobné názvy jsem tehdy četl.
Také dnes má MF Dnes titulek "Nejhůře dopadla obec Plav, naplaveniny uklízely bagry".
Hrozná však je lidská nepoučitelnost: většina lidí, postižených povodní si za vyplacené pojistné nebo státní podporu opravila a postavila svoje domy na zcela stejném místě.
Pokud by je ovšem v budoucnu vyplavila voda znovu, rozhodně bych se s nimi nesolidarizoval a nedal bych jim ani korunu - volskou daň má každý platit sám.
Pranic mi nevadí plánované uvádění "Ženy pod pultem", jak se říkalo v době jeho vzniku dle častého způsobu nákupu, seriálu se Švorcovou, v televizi Prima. Vadí mi odsouzení vydavatele Mein Kampfu, vadí mi ten příšerný dvojí metr, užívaný v postbolševickém Česku.
"Byl bych rád, kdyby se v této zemi objevily takové autority jako za první republiky", prohlásil v rozhovoru pro Lidové noviny místopředseda vlády Pavel Rychetský.
Může pro to ihned něco málo udělat: odejít a přestat slovy a činy podporovat politickou stranu, která svým trvale rozstřikovaným socialistickým herbicidem ničí živnou půdu osobností a autorit.
Cyril Svoboda přece nemůže být tak hloupý, jak by se mohlo zdát z jeho vět v dnešním rozhovoru v Právu ( tento rozhovor Alexandra Kramera se Svobodou rozhodně stojí za přečtení), která zní: "Naše zahraniční služba nemá ve svých řadách žádné špióny. Diplomatům nepřísluší provádět nějakou špionážní činnost."
A tak zbývá již jen standardní vysvětlení: žvanivý šlimejš.
Na druhé straně má pan ministr zahraničí pravdu, když říká, že poprvé v dějinách máme v Kavanovi předsedu Valného shromáždění OSN, a že je to vizitka České republiky. To je - a příšerná.
Britští vědci pracují na mobilním telefonu, který bude moci být umístěn v zubní plombě a který bude přenášet signál rezonancí po kostech lebky rovnou do vnitřního ucha.
I hraju si ve volných chvílích se všemožnými situacemi, které by mohly nastat při masovějším použití této technologie a docela se při tom bavím.
Zkuste to, stejně nás čeká víkend s přeháňkami.