ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Jaksi jsem žil v představě, že opoziční ODS se bude chovat jako efektivní protipól stran vládních, že nejen obsah, ale také forma jejího veřejného působení budou neukřivděnou, věcnou, racionální, důslednou, stručnou a tedy efektivní ukázkou výkonnosti opoziční ODS oproti ideově zastaralé, nejednotné, kompromisnické, užvaněné, a tedy neefektivní vládní koalici.
Jaksi jsem žil v představě, že k přípravě reakce na projednávané vládní prohlášení se sejde poslanecký klub ODS, připraví ideologií příliš nezatížený, věcný a racionální, avšak vtipný postoj ODS k této vládě a k tomuto vládnímu prohlášení (což pranic neznamená, že "titulkem" nemůže být emotivně chytlavá a mediálně proto dlouho použitelná opoziční nálepka této vládě) , který pak během několika minut přečte předseda poslaneckého klubu.
Žvanit pak ODS nechá ostatní, neboť kvalita o to více vynikne na pozadí šuntu.
Jaksi jsem žil v představě, že nic lidi tak neunaví jako neustále a dlouho poštěkávající ratlík, byť štěká oprávněně - toho by se měla ODS od začátku zatraceně vyvarovat. Zatím jako by si to neuvědomovala.
Studie, kterou pro světovou banku vypracovali ekonomové Hanousek z institutu CERGE University Karlovy a Palda z quebecké university, tvrdí, že každý druhý Čech šidí stát na daních, že šedá, tedy nezdaněná, ekonomika tvoří až čtvrtinu ekonomického výkonu Česka a že tak stát přišel vloni na daních až o 138 miliard korun.
Studie správně pojmenovává hlavní důvod těchto jevů - pocit občanů (podle mne nejen pocit, ale dokazatelný fakt), že stát jim za jejich daně zdaleka neposkytuje kvalitní, ceně odpovídající, služby.
Co studie pochopitelně neříká, je to, že je to velmi dobře. Kdyby totiž lidé stát na daních nešidili a nepracovali v šedé ekonomice, nýbrž se chovali vzorně, státní služby by byly ještě plýtvavější a mizernější, ekonomika ještě neefektivnější ( neboť v šedé ekonomice platí trh beze zbytku, beze všech přívlastků, dokonce i v medicíně a sociálních službách), zato lidé chudší a mnohem nesvobodnější, neboť ještě více závislejší na státním přerozdělování.
Pokud se chce stát neplatičů daní a šedé ekonomiky zbavit, nejrychlejší a nejjistější cestou je cesta co největšího přiblížení daňového zatížení a tržních pravidel oficiální ekonomiky ekonomice šedé. Neboť ta je ryzí. Zkažená je ta státem přeregulovaná, silně zdaněná a proto neefektivní ekonomika bílá.