STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Slovo demokracie se překládá do češtiny jako lidovláda - občané si sami vládnou prostřednictvím svobodně zvolených zástupců. Dnešní vládě se to v případě, kdy chtějí svobodně zvolení zástupci občanů kontrolovat nevolené státní úředníky ( policii, státní zástupce, členy tajné služby, a.t.d.), hrubě nelíbí.
Přitom je zcela zřejmé, že tato vláda tají občanům i informace, které tajit pranic netřeba - viz ministr spravedlnosti Rychetský, který jen nepozorností informoval občany o tom, že široce publikovaná informace policie, že se u stíhaného Srby našlo v umělohmotném sáčku třicet milionů korun, je nepravdivá - neznámá část ( všechny peníze?) této sumy byla v cizí měně.
A člověka hned napadá silný důvod, proč byla tato informace utajena a policie nám sumu pěkně přepočetla na koruny - peníze tak mnohem důvěryhodněji vypadají jako peníze z úplatků a nikoliv třeba jako nikde neevidované peníze vojenské kontrarozvědky, která ze zákona pracuje jenom v cizině.
Zřízení parlamentní vyšetřovací komise je ovšem řešením polovičatým a jednorázovým - řešením trvalým a funkčním uzákonění možnosti, aby bezpečnostně prověřená část poslanců měla možnost kdykoliv kontrolovat státní úřady ( tajné služby nevyjímaje) a vstupovat i do rozdělaných svazků a případů.
Nový premiér Špidla zřejmě předpokládá, že mimo něj nikdo ve sněmovně neumí číst - jiný důvod pro to, aby přes dvě hodiny poslancům předčítal text vládního prohlášení, kteří si poslanci, mající o tento slibník zájem, mohli klidně přečíst jindy a rychleji, nevidím.
Ačkoliv, když nad tím tak uvažuji, jeden silný důvod bych ještě našel - vzhledem k časně rannímu vstávání a k typickým šklebům bolesti, slyší-li nějaký racionální argument politického protivníka, jeví se mi být Špidla typickým masochistou.
Moc se mi líbí věta nového vládního prohlášení o "snaze o realizaci zásad evropského sociálního modelu, založeného na sociálně a ekologicky orientovaném tržním hospodářství".
A to proto, že žádný takový model neexistuje. Ale možná Vladimít Iljič Špidla myslí synteticky a představuje si evropský model jako syntézu toho socialisticky nejlepšího, co jednotlivé evropské státy zplodily.
Což mi připomíná starý vtip o RVHP - v této radě se také syntetizovalo to nejlepší z bývalých komunistických zemí: ruská velkorysost, východoněmecký smysl pro humor, česká důslednost, polský vztah k práci, bulharská průmyslová základna, rumunská věda a maďarština jako dorozumívací jazyk.