ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Byl jsem při včerejším mnohahodinovém putování Prahou s vnoučaty několikrát osloven mladíky a mladicemi, a to stereotypní otázkou "Nepřispěl byste na děti s leukémií?", při níž vyletěla mým směrem ruka s pokladničkou.
Hrozně mě mrzelo, že jsem nechtěl vnoučata okrádat o pro ně drahocenný pražský čas a nemohl tak učinit to, co činím při takové příležitosti vždy. Totiž zastavit se a snažit se vysvětlit výběrčím, že k moderní, efektivní a tudíž drahé léčbě leukémie u dětí by nejvíce přispěli tím, kdyby veškerý volný čas, který věnují vybírání peněz a veškerou energii, se kterou to dělají, věnovali tomu, aby byli ve volbách zvoleni ti politikové, kteří způsobí takovou reformu zdravotnictví, která zabrání dnešnímu šílenému plýtvání miliard na zbytečnosti a zajistí tak dostatek prostředků na moderní a efektivní léčbu opravdu vážně nemocných, včetně dětí s leukémií . Milosrdenství je jen mizerná náplast na systémový zločin, který ovšem většině milosrdných kupodivu pranic nevadí.
Liberální přístup ke světu nikdy nepatřil k vlastnostem lidovců, spíš tmářské přivádění "hříšníků" k lidovci definovanému dobru zákazy. Lidovci náhle zjistili, že kouření škodí zdraví a rozhodli se zcela blbé a nesvéprávné obecenstvo přivést na cestu ctnosti - a samozřejmě, že u takové cesty nesmí stát reklamní cedule na cigarety Marlboro či jiné.
Myslím, že podstatně vyšší částka zdravotního pojištění , kterou by si kuřáci (spolu se spotřební daní z cigaret, odváděné do zvláštního zdravotního fondu) předem hradili příští zvýšené náklady na zdravotní péči, by bylo řešením nejen mnohem liberálnějším, ale hlavně mnohem účinnějším.