ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Tiskárna Sydokon obdržela od ministerstva dopravy zakázku na tisk testů pro autoškoly za 87 milionů korun, a to bez výběrového řízení. Prostým dotazem v ostatních tiskárnách se zjistilo, že se stejné testy daly natisknout za polovinu této sumy.
V novinové informaci o této běžné ministerské podivnosti mi ovšem chybělo to podstatné: kdo tuto tiskárnu bez výběrového řízení vybral, kdo je pod smlouvou s tiskárnou podepsán a hlavně, kdo bude obžalován za špatné hospodaření se svěřeným majetkem ( neboť naše daně nepatří státním úředníkům, jen by je měli s péčí řádného hospodáře vydávat v náš prospěch) a kdo vše z ministerstva dopravy se bude podílet na náhradě škody.
Navrhuji nové vládě následující obchod: v příštích letech si vezmu dobrovolně na starost pár učitelů, na jejichž platy stát nemá peníze a budu jim vyplácet platy ze svého.
Od státu pak chci jedině záruku, že mi tuto moji investici do veřejného sektoru bude příštích 25 let splácet, a to tak, abych nakonec dostal zhruba čtyřnásobek částky, kterou vydám.
Že je to blbost? Ale, ale. Vláda podepsala ( bez výběrového řízení) s izraelskou firmou smlouvu, podle níž firma postaví dálnici mezi Lipníkem nad Bečvou a Ostravou a ačkoliv stavební náklady budou činit 28 miliard , do roku 2032, kdy stát dálnici převezme, dostane firma od státu miliard 125.
P.S. Rád dám státním úředníkům či straně ministrů, kteří takové kšeftíky přihazují, deset procent ze zisku. Stále se to vyplatí.
Konečně! První nemocnice v zemi musela díky mizernému hospodaření zavřít - v Plané na Tachovsku. Záhy se ukáže, že to na zdravotní stav obyvatel této části Tachovska nebude mít žádný, nebo spíše pozitivní vliv - a pokud si snad budou v příštích dnech stěžovat na ne nejrychlejší dojezdy záchranky, ať si stěžují na všechny, kteří se v minulých letech dopustili investičního zločinu ve výši 300 milionů, které směřovaly do této zbytečné nemocnice namísto do rozumných investic do moderního systému záchranné služby a kvalitního vybavení nemocnic nezbytných. A takových investičních zločinů bylo v minulých letech ve zdravotnictví za miliardy! Jen doufám, že kvůli shánění hlasů před podzimními komunálními a senátními volbami nikdo nepodlehne tlakům na znovuotevření této nemocnice.
A kéž by šlo o vlaštovku, která dělá jaro.
Moc se mi líbí obšírné zpravodajství medií o přípravě vládního prohlášení, o počtu jeho stran, o změně či vypuštění toho kterého slovíčka nebo přidání mezititulku - jako by na tom záleželo. Vždyť s vládním prohlášením je to ještě horší než s návrhem rozpočtu - už při narození je to zcela mrtvé dítě. Na důkaz si zkuste přečíst vládní prohlášení vlády minulé, Zemanovy.