STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Z nestravitelně přeplácaného guláše případu Srba se začíná pomalu vynořovat solidní kousek masa: virtuální vražednický komplot byl zřejmě jen záminkou k domovní prohlídce u Srby a k výslechům, aby se silné podezření z machinací s výběrovými řízeními mohlo proměnit v jistotu. ( O řízení aktérů, ukazujících na Srbu, policií, netroufám si ani pomyslet.) Uvidíme, zda -li obvinění z přípravy vraždy časem vyšumí do ztracena a zůstane jen obvinění z korupce na ministerstev zdravotnictví a zahraničních věcí.
Lidé by i tak zatleskali a vůbec by se neptali po zákonitosti takového postupu - důležitý je přece výsledek, ne? A vůbec by si při té příležitosti neuvědomovali, že se chovají přesně jako kvasinky, vyrábějící šampaňské. Ty si také při pochvale produktu neuvědomují, že zákonitým koncem procesu je, že všechny nakonec chcípnou v kalném marastu.
Lidé určitě zatleskají i třídnímu přístupu policie - zřízení speciálních odborů, které budou shromažďovat informace o politických prominentech a vysokých státních zaměstnancích a hodnotit je z hlediska možné hospodářské trestné činnosti. "Jen to těm grázlům nahoře pěkně natřete.." jako bych slyšel vox populí.
A tentýž hlas dozajista uvítá i salámovou metodu zavedení majetkových přiznání - nejprve "dobrovolně" vláda, poté všichni "bohatí", pak ti "méně bohatí"...
Tak strašně mi to připomíná léta po roce 1945, kdy většina lidí jásala nad znárodněním bank a velkého průmyslu, nad rychlými soudy s keťasy a " vládními kolaboranty"...jich se to přece netýkalo a těm grázlům bohatým a těm nahoře jen ať to natírají....
New York Times napsal v článku o snahách prezidenta Bushe rychle reformovat legislativní rámec účetnictví a auditů a zavést další kontroly, následující věty, které jako by byly šité na míru leckterým českým politikům: Ti lidé byli přesvědčeni o tom, že vytvářet co nejlepší dojem o výkonu je mnohem důležitější než vlastní výkon.
Paradoxní ovšem je, že stejnou cestou se vydává i prezident Bush, když se rozhodl využít starou neblahou pravdu, že není důležité, co se opravdu děje, ale to, co se o tom říká a rozhodl se zřídit "Úřad pro globální komunikaci", který bude mít za úkol vylepšovat pověst USA ve světě.
Další, výrazný krok k totální virtuální realitě je na světě.
Zde několik vět z Karla Čapka:
Řeč k vojákům: Neříká se lidé na druhé straně. Říká se buď nepřátelé nebo zločinci.
Zpráva z bojiště: Náš hrdinný plynový útok obrátil hordy domorodců na zbabělý útěk.
Mluvčí: Ve jménu cti protestujeme proti všemu, co nás poškozuje hmotně.
Diplomat: Mezinárodní právo je to, co vždy porušují ti druzí.
Dobrá vůle: Jsme ochotni předložit náš konflikt mezinárodní konferenci, ovšem s podmínkou, že bude dáno za pravdu nám.
Dva tygři: Sešli jsme se v zájmu míru. Dohodli jsme se, že budeme lovit společně.
Po noci bartolomějské: Obnovili jsme v národě ducha jednoty.
Otrok: Poslouchat, to znamená mít podíl na moci svého pána.
Moc se mi líbilo "kouzlo nechtěného" nového ministra financí Sobotky: na jedné straně má ambici, aby výdajové položky rozpočtu "nerostly vysokým tempem", na straně druhé chce vstup Česka do eurozóny (která nedovoluje větší rozpočtový schodek než 3% HDP) ještě před rokem 2010).
Myslím, že by mu hlídací psi měli při jeho příští tiskovce položit nezáludnou, jasnou, logickou otázku. Pane ministře, zde je tabule a křída. Nakreslete nám, prosím, vaši představu postupného snižování zadlužení Česka pěkně rok po roce minimálně v příštích čtyřech letech a pak nám sdělte, jakými opatřeními toho chcete dosáhnout a zda s nimi začnete už letos.
Zdalipak Česká televize znovu navštíví paní, která do skryté kamery tvrdila, že dostala od pražského radního Filipa Dvořáka bokem čtyři miliony za byt v Pařížské, když policie zjistila, že se nic takového nestalo, a znovu se jí zeptá, jakým způsobem ji přesvědčili redaktoři původní reportáže k "patřičné" odpovědi? Moc bych se za to, pane Balvíne, přimlouval.