SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Nechce se mi věřit, že by lidovec Ambrozek, nový ministr životního prostředí, byl opravdu tak hloupý, jak vyplývá z jeho rozhovoru pro Lidové noviny. Pan ministr v jedné odpovědi jedním dechem říká:"V Rakousku je devadesát procent lidí proti jaderné energii. Rakouští politici pak reprezentují tento názor. My si přece nemůžeme dovolit s nimi nemluvit, vymstí se nám to. Musíme je přesvědčit, že je elektrárna bezpečná."
Pan ministr snad opravdu netuší, že rakouští lidovci jsou stejně vládychtiví jako ti čeští ( viz koalice s Haiderem, jen aby byli ve vládě) a proto se nikdy "přesvědčit" nenechají, neboť dobře vědí, že obrana občanů před vnějším nepřítelem (kterého celá léta s pilností včeličky vytvářejí) je požehnáním pro přísun hlasů voličů, kteří mají stejně mizerný politický rozhled jako ti čeští?
Očekávané stalo se skutkem. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban oznámil, že sociální demokraté budou pro legislativní návrhy vlády hledat podporu i v klubech KSČM a ODS. A protože je v podstatě vyloučené, aby pro svoje socialistické výboje získaly od ODS byť jen jediný hlas, lze číst Urbanovo prohlášení jasněji. ČSSD si zajistí případné chybějící hlasy např. Marvanové či Karáska u komunistů. Zadarmo to nebude, ale to nic. Jen se divím, proč se hlídací psi demokracie okamžitě nezačali tázat unionistů, zda-li jim nevadí, že takto budou jen křovím v socialistické estrádě. Ale možná se neptají proto, že již předem znají odpověď: nevadí.
Přímo k popukání je potom odpověď vicepremiéra pro vědu, výzkum a lidské zdroje Mareše, který na dotaz Alexandra Kramera v dnešním Právu, zda má pocit, že se proti takovému společnému hlasování ČSSD a komunistů při koaličních jednáních dostatečně pojistili:
"Stoprocentní formální pojistka proti takovému jednání neexistuje. Je to otázka dalšího postupu našeho koaličního partnera. My věříme, že sociální demokracie bude umět tomuto pokušení odolat."
Taktéž odolám pokušení tuto svatou prostotu pana vicepremiéra okomentovat, jen by mě zajímalo, z jakých že to lidských zdrojů jej unionisté vyštrachali.