ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Argument ministra Mlynáře, že nemůže splnit svůj předvolební slib - v případě, že se stane ministrem, tak se vzdá poslaneckého mandátu - neboť by se tak rozpadl unionistický klub (osm unionistů + dva nezávislí) je argument nehorázný. Poslanci se samozřejmě mohou scházet a projednávat spolu důležitá rozhodnutí bez toho, že jsou organizováni v poslaneckém klubu. Jen o kdejaké klubovní výhody přijdou. Takže pokud by Mlynář mluvil na rovinu, musel by říct: svůj předvolební slib nesplním, protože bychom přišli o spoustu výhod.
A to už by si voliči mohli do příštích voleb pamatovat.
Mám další námět pro hlídací psy demokracie: novým předsedou rozpočtového výboru se stal lidovec Kalousek. Z Bechyně. Zkuste celé vládní období sledovat, co vždy na podzim z rozpočtu připadne bechyňským institucím a porovnejte to s naplněním požadavků jiných srovnatelných měst.
Kdykoliv někdo z politiků ( zvláště si v tom libují Hana Marvanová a Petr Nečas) vysloví sousloví "demokratické strany", čímž myslí všechny strany mimo komunistickou, chce se mi kvílet.
Neboť: je-li KSČM stranou nedemokratickou, jak je možné, že byla ministerstvem vnitra zaregistrovaná? A byla-li zaregistrovaná podle zákona, jak je možné, že máme zákony, které toto umožňují a jak je možné, že takový zákon poslanci už dávno nezměnili?
Že mají komunisté historickou zkušenost ve využívání demokracie k nastolení svých velmi nedemokratických cílů, je zapotřebí opakovat neustále. Výše zmíněné hloupé klišé však ne.
Moc se mi líbil, neboť je velice výstižný, titulek článku Petra Dudka v dnešní MF Dnes, týkající se nastupující vlády Vladimíra Špidly: S rukama v cizích kapsách.
Slova Rogera Norda, odcházejícího zástupce Mezinárodního měnového fondu v Česku , by si měli přečíst všichni ti čecháčkové, kteří tak nadávají na "ty nahoře", svoje břevno v oku však nevidí nikdy. Nord na otázku, kam se podělo cca 500 miliard z bank, totiž odpověděl: Banky poskytly podnikům půjčky a podniky tyto peníze za něco utratily. Především vyplácely mzdy a tím se odkládaly změny na trhu práce. Lidé měli zaměstnání, i když podniky produkovaly ztráty, takže nezaměstnanost u vás byla nezvykle nízká.
Takže spousta těch čecháčků by měla spíše oprávněně volat: Klausi, Klausi, proč jsi ty banky hned nezprivatizoval a nenechal spoustu těch podniků, ve kterých jsme pracovali, okamžitě zkrachovat a nás nehodil zcela nepřipravené na tvrdý trh práce? Vždyť my jsme byli ochotni utáhnout si opasky a i v nezaměstnanosti bychom tě velebili, rychle se rekvalifikovali, ba i za prací bychom se přestěhovali, cizí jazyky a nové znalosti se bez reptání učili.....