PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Analýza volebního neúspěchu ODS jistě poctivě vyjmenovala řadu jeho příčin - některé přímo, některé opisem až oklikou - to, co nepojmenovala vůbec je příčina valné části těchto příčin: Václav Klaus a další staří matadoři ODS (včetně mne) už nedokáží (mimo tvrdé voličské jádro) přesvědčit další občany, jejichž hlasy jsou ovšem nezbytně zapotřebí ke vstupu do vlády, o svém "drivu", o svém odhodlání, zápalu, tahu na branku, vůdcovství, o tom, že jim jde o věc prostřednictvím moci a nikoliv o moc a výhody z ní plynoucí.
Pokud se stávající vedení nezachová státnicky a neuvolní prostor pro nové lidi ( byť s rizikem, že u voličů také nemusejí uspět), zůstane tato analýza jen soupisem příznaků bez stanovení diagnózy a hlavně bez návrhu terapie.
Už jsem se potěšil, že alespoň Vladimír Mlynář odpovídá na dotazy novinářů upřímně, a to, když jsem započal číst jeho odpověď na otázku, proč šel do vlády se sociální demokracií.
Odpověď: "A jakou mám jinou možnost? Jako novinář bych.." a teď jsem čekal upřímné pokračování ...nikdy takový plat neměl. Zklamal mne však pokračováním: "...bych si asi tuto otázku stavěl podobně, ale rozdíl mezi politikem a novinářem je veliký."
Při včerejším vystoupení Vladimíra Špidly v televizi Prima a hlavně při účinkování "bezzubých ratlíků" namísto "hlídacích psů", kteří téměř nebyli sto položit kvalitní, k problému a na tělo jdoucí, otázku a navíc se ještě spokojovali s nic neříkajícími, uhýbavými odpověďmi, jsem v sobě zcela vážně začal oprašovat starou myšlenku zúčastnit se některého z příštích konkurzů na televizního moderátora politického pořadu a v případě úspěchu pak s letitou znalostí hostů, jejich názor, postojů a hlavně zákulisních mechanismů, je nenechat planě mluvit a uhýbat, jak to včera předváděl Vladimír Iljič.
Odborníci z Vysoké školy báňské v Ostravě potvrdili, že Roman Valíček, člověk, který dokáže na těle udržet spoustu i těžkých předmětů, není podvodník či iluzionista, ale "jen" člověk, který dokáže vůlí ovládat magnetické pole buněk svého těla. Zřejmě tímto směrem by se měl ubírat další seriózní výzkum umění proutkařů a dalších jedinců s "nadpřirozenými" schopnostmi. Možná se máme na co těšit.