SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Nový předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek se ihned zařadil do dlouhé řady politických žvanilů, schopných neuvěřitelným způsobem okecat každou nepříjemnou otázku. Zde čerstvý příklad z jeho rozhovoru pro dnešní MF Dnes:
Otázka: Jak se Vám líbí, když teď vaše strana shání bývalému poslanci Brožíkovi práce po všech možných dozorčích radách polostátních podniků?
Odpověď: Přiznám se, že jsem to nesledoval. V tom ale bohužel mohu udělat jen málo.
Otázka: Ptám se na názor, jak se vám to líbí...
Odpověď: Věřím, že se jedná o práci, která odpovídá jeho schopnostem, a že pan Brožík potvrdí, že je na pravém místě.
Otázka: Takže Vám nepřipadá zvláštní, že mu strana zajistila dobrá místa, když nebyl zvolen do sněmovny a prezident ho odmítl jmenovat do NKÚ ?
Odpověď: Při podobném rozhodování musí hrát roli odborné schopnosti. Nepracoval jsem s panem Brožíkem v hospodářském výboru, měl byste se zeptat někoho jiného, i regionálně se kolega Brožík pohybuje na druhém konci republiky.
Můj komentář: Fuj!
Zemanovi sirotci ( nebo pohrobci?) v ČSSD se stále nevzdávají ve snaze alespoň nějakým způsobem udržet svůj bývalý vliv a z něj vyplývající příjmy. Vynasnaží se tedy jistě navrhnout Miloše Zemana do funkce prezidenta republiky a zajistit si tak alespoň vrátka ke spoustě hradních koryt a různých návazných kšeftů a kšeftíků.
Jak znám Miloše Zemana, tuto nabídku nyní nepřijme.
Pokud je pravdou, že se poslanci ČSSD a Koalice dohodli na tom, že budou blokovat volbu kandidátů ODS na místopředsednické funkce sněmovny a nutit tak ODS k přihození pár hlasů pro v ČSSD nepopulární Marvanovou, chovají se politicky velmi naivně: pokud totiž ODS tomuto nátlaku odolá, Marvanová zvolena nebude, což bude další hřebíček do rakve koaliční soudržnosti a následné revanšistické nezvolení kandidátů ODS by z ODS udělalo mučedníka, což je v Česku pozice historicky výhodná. Moudří politikové by se vynasnažili revokovat hlasování o počtu místopředsedů, snížili jejich počet na dva či na tři, zvolili ze svého středu mediálně a pracovně nejlepší ( bez ODS) a získali na tom body. Toto řešení je však pro koalici tří skupin ČSSD, lidovců, dvou skupin Unie svobody (velké pilipovské a malé marvanovské) a DEU prakticky neuskutečnitelné, neboť zde je příliš mnoho náčelníků a žádní indiáni.
Čtu-li o "inspekci v inspekci Ministerstva vnitra", neboť vyvstalo podezření, že její šéfové čerpali příliš mnoho "zvláštních finančních prostředků", zaujímá mne několik věcí: jde o peníze, které jsou určeny na "odměny" práskačům a jako daňového poplatníka by mě velice zajímalo, jakou částkou na tuto bohulibou činnost přispíváme., dále by mne ze stejného důvodu zajímalo, jaká je úspěšnost tohoto kupování drbů, pomluv a osobního vyřizování účtů a konečně by mne zajímalo, kdo je za stávající nedobrý stav odpovědný - od vrchu až dolů.
Nic se však zatím nedozvíme, neboť vše je doposud "tajné". Máme však ministrův slib, že něco se po patřičném zpracování ( čti: pročesání a učesání) všech informací dozvíme.