ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
A tak tu máme návrh nové vlády, která má 15 resortních ministrů, 16 ministrů a 17 členů, neboť koaliční vlk se musel nažrat a tak bylo nutno najít pro věrné levicové pravičáky nějaká ta křesla do optického počtu.
Pokud by ovšem byl pan prezident zásadový a lpěl na svém dlouho vyjadřovaném přesvědčení, že ve vládě má být více žen, více nestraníků a více odborníků, nikdy by tuto vládu nejmenoval. Nebuďme však naivní.
Za pozornost v této vládě rozhodně stojí Pavel Němec - zdá se, že jinak poněkud virtuální parita ministrů za US - DEU byla alespoň trochu vyvážena postem, ze kterého se nejlépe rozdělují veřejné prostředky tak, aby sloužily příštím stranickým volebním cílům.
Také nad obsazením ministerstva zdravotnictví jen kroutím hlavou - hlídací psi demokracie by v tomto případě rozhodně neměli dodržovat stodenní hájení a měli by se ptát nové paní ministryně Součkové na její znalosti organizace a financování zdravotnictví a zkušenosti ze světa.
Jinak se dá říct, že je to vláda nepřekvapivá, zcela odrážející volební realitu. Kupředu, levá, kupředu, levá.....
Místopředseda vlády pro lidské zdroje a jiné blablabla by se měl hned pustit do práce a najít v českých lidských zdrojích například nového ministra školství, který by měl k vedení resortu poněkud více zkušeností než školní docházku.
Hana Marvanová varovala vládu, že unionisté by schodek státního rozpočtu, který by převyšoval 150 miliard korun, nemuseli schválit, slovy : "myslím, že neschválíme".
Vzhledem k tomu, jakou váhu má hlas Hany Marvanové v Unii svobody, může vláda spát docela klidně. A navíc, čtyřikrát 149 miliard by bylo docela pěkné zadlužení na jedno vládní období, ne?
Pokud ODS zůstane(u speciální komisí avizované) hlavní příčiny volebního neúspěchu - nepochopení opoziční smlouvy občany a na tomto základě bude v příštích dnech, týdnech a měsících provozovat svoji politiku, pak už opravdu zbývá k procitnutí jen další volební porážka v podzimních volbách ( také zaviněná občany).
Moc se mi líbí proponovaný vznik nového ministerstva pro informační technologie. Myslím, že v okamžiku ohlášení tohoto plánu musel Bill Gates a další zcela zblednout hrůzou nad náhlým vznikem firmy, která katapultuje Česko mezi velmoci v oboru.
A nebo to dopadne jako v jednom starém českém vědeckofantastickém filmu, ve kterém hlavní programátor kosmického letu v hluboké budoucnosti všechny ostatní členy posádky udivoval fantastickou zručností při počítání na logaritmickém pravítku, neboť tak odborníci, radící filmařům, viděli budoucnost ?
Logickou námitku dnes pronesl kresbou Vladimír Renčín: proč má nemohlo být ve sněmovně místopředsedů sedm, vždyť trpaslíků je také tolik.