PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Pokud program, se kterým šla ODS do voleb, stále platí, pak ODS rozhodně nemůže akceptovat socialistický plán na rozmnožení místopředsedů Poslanecké sněmovny na šest (aby se dostalo i na unionisty a přitom byl jakž takž zachován princip parity s volebními výsledky), neboť heslo ODS "Průvan v byrokracii" by mělo platit i v Parlamentu. Odmítnutí dvou nabízených míst, které znamenají jen titul, více peněz a dalších výhod (tedy větší ukrojení z našich daní), na politickém vlivu však pranic nepřidávají, by bylo dobrým důkazem veřejnosti, že svoje předvolební sliby myslí ODS vážně. A jsem velmi zvědavý na argumenty, pokud ODS tyto zbytky ze socialisticko-lidovecké hostiny přijme.

Také Hana Marvanová poklidně přijme nabízené místo místopředsedkyně sněmovny, ač její funkce také ukrojí z daní drobných živnostníků, za které se její strana před volbami tak brala. Jak říká klasik: kéž by skutkové jejich ráčily z huby do rukou přijíti.

Ostatně vypůjčení si dvou nezávislých poslanců, aby mohl vzniknout poslanecký klub Unie svobody se všemi výhodami, je také hrábnutím do našich daní, včetně těch od živnostníků.

Velmi zajímavé je, že Vladimír Ilijič Špidla měl před volbami plnou hubu nestranických odborníků ve vládě, při rozdávání vládních křesel jich však najednou nebylo dost ani pro zasloužilé straníky (kupodivu se ho na tento rozpor nikdo z hlídacích psů demokracie ještě nezeptal). Zvláště to, že ministr spravedlnosti Bureš (soudce) zřejmě půjde od válu a na jeho místo má nastoupit Rychetský (advokát), je zajímavé. Mimochodem, zkuste si tipnout: kdyby na místě Bureše seděl Rychetský, angažoval by se v podivném případu Šrejbr?

Konečně si politologové povšimli, že vládní smlouva je protiústavní, neboť nutí poslance podepsaných stran ke konkrétnímu hlasování pro nebo proti bez ohledu na jejich vlastní názor či svědomí. Nedůvěra vůči sobě navzájem je ovšem u socialistů, lidovců a unionistů na prvním místě a tak zřejmě tato smlouva podepsána bude. Záleží pak jen na opozičních poslancích, zdali se obrátí na Ústavní soud.

Pravdu má v dnešním článku v Lidovkách Ondřej Neff, když říká, že o osudu české pravice rozhodne výsledek podzimních komunálních a senátních voleb. Bude-li výsledek pro ODS uspokojivý až výborný, Václav Klaus bude jistě znovu kandidovat na funkci předsedy ODS (jeho rychlé oznámení, že kongres ODS bude až v prosinci, už vytvořilo prostor pro odvetný zápas), v opačném případě už šanci mít nebude.
Vývoj české pravice bude pak, v závislosti na podzimních volbách, velmi rozdílný.

Zdá se, že Hana Marvanová nemá přezdívku "ztřeštěná Hanka" zbytečně. Její věta, že se snažila během koaličních jednání přesvědčovat v sociálních otázkách Vladimíra Ilijiče Špidlu věcnými argumenty, totiž rozhodně nesvědčí o její zkušenosti a moudrosti. Jinak by totiž věděla, že na fanatika žádné argumenty, byť sebevěcnější, neplatí.