SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Interpretace voleb, kterou nabízí Bohumil Pečinka v Reflexu z tohoto týdne, opravdu stojí za přečtení. Jediné, o čem se Pečinka vůbec nezmiňuje, bude -podle mne stoprocentně očekávatelná - snaha nové vlády a jí postupně ovládnutých veřejnoprávních medií, učinit z ODS protipól KSČM na pravici. Nazývám toto očekávané vytlačování ODS do pravého extrému "heiderizace" ODS - a výsledek? Nalevo extrémní komunisté, v širokém "středu" odleva doprava nová Národní fronta socialistů sociálních, lidoveckých a křesťanských ( už jste zapomněli, že Pilip, nehledě ke svazácké minulosti, začínal kariéru v Křesťanské demokratické straně ?) , napravo pak antievropsky, antisociálně, antiobčanskospolečensky a xenofobně onálepkovaná ODS. A Národní fronta může vládnout téměř navěky.
Proč je referendum ( včetně referenda o vstupu do Evropské unie či přímé volby prezidenta) jednou z nejhorších systémů volby, velmi pěkně ukázal redaktor Reflexu Miloš Čermák: představte si situaci, kdy krátce po startu letadla vyšlehnou z motorů plameny a kapitán letadla se přijde zeptat cestujících, zda se má vrátit na výchozí letiště nebo letět na nejbližší ve směru letu. Absurdní, aby se člověk s největším množstvím informací a zkušeností, nezbytných ke správnému rozhodnutí, ptal spousty lidí, kteří o tom vědí podstatně méně a nebo vůbec nic?
Ale, ale....
Zdalipak si ještě vzpomínáte ( Vladimír Iljič Špidla už dozajista ne), k čemu se zavázala ČSSD v lednu 2000 v tzv. tolerančním patentu, který podepsala s ODS? Vláda ČSSD navrhne v roce 2001 rozpočet s maximálním deficitem 20 miliard a v roce 2002 s deficitem maximálně 10 miliard.
A víte, co je nejhorší? Že voličům opravdu pranic nevadí ani nedodržování slibů, ani žití na dluh.
Nová vláda také určitě použije "starý dobrý" rozpočtový trik - vždyť už si pro něj dělá v návrhu koaliční smlouvy patřičný prostor. Návrh vládní smlouvy totiž hovoří nikoliv o deficitu veřejných rozpočtů, ale jen rozpočtu státního - což znamená, že leckteré dluhy se přešpidlují a přepilipují do deficitů rozpočtů veřejných.
Mimochodem, jejich dluh bude už ke konci tohoto roku cca 400 miliard korun, pěkných 40.000.- na každého z nás.
Pan Verner mi poslal zajímavý limerick, zřejmě ovlivněný současným jednáním Unie svobody při dohadování s ČSSD, neboť v obou případech jde o incest, byť v případě kopulace unionistů se socialisty se na první pohled nemusí zdát, že by mohlo jít o blízké, blizoučké příbuzné. Na pohled druhý je ovšem zřejmé, že ideová spřízněnost Pilipa a Špidly je velice blízká. Takže přece jen incest. Zde limerick pana Vernera:

Byl jeden dědeček z Liberce,
ráno se probudil na dcerce.
Já rád spím na slečně,
řekl jí srdečně
incestní dědeček z Liberce.