ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Vláda v záchvatu předvolebního rozdávání navýšila platy učitelům o 900 milionů korun. Po volbách pak prohlásila, že tyto peníze do rozpočtu ministerstva školství nedodá, neboť je nemá a ať si pěkně ministerstvo školství, tedy školy a pedagogové, ušetří tyto již "prožrané" peníze na něčem jiném.Logicky na provozu škol, tedy na výuce dětí.
Myslím, že tento případ je kvintesencí způsobu hospodaření nejen vlády minulé, ale i té vznikající. Jakže zněl text té slavné budovatelské písně? "Teď když máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela....."
Včera jsem psal o možnosti macchiavelistického navržení a zvolení Václava Klause předsedou sněmovny ze strany ČSSD a Koalice. Naskýtá se ovšem pravděpodobnější možnost, neboť adeptů na tuto funkci, které je třeba odměnit nějakým křeslem, aby nekomplikovali vládě s křehkou většinou život, je mnoho: ODS nechť navrhne Klause do této funkce a ten pak bude v tajném hlasování znovu pěkně pokořen..... Doufám jen, že tak poslanci ODS( včetně V. Klause) neučiní.
Největší.......(slovo si doplňte sami) není to, že soud při souzení Šrejbra nevzal v potaz osm znaleckých posudků, které jeho provinění vylučovaly, ale jen jeden, zpracovaný navíc znalcem za podivných souvislostí, ale včerejší vyjádření státního zástupce po tom, co Nejvyšší soud zrušil minulý rozsudek a Šrejbr opustil věznici. Státní zástupce totiž poklidně prohlásil do kamer, že mu nové projednávání případu nevadí, neboť se chystá případně rozšířit Šrejbrovo obvinění.
Nevím jak vy, ale já toto sdělení čtu totiž takto: že jsme se dopustili chybného obvinění, obžaloby a odsouzení? Nevadí. Pokusíme se ho odsoudit za něco jiného.
A právo? A spravedlnost? Ale to je pro některé lidi přece stále ještě třídní záležitost.
Škoda, že se spousta "hlídacích psů demokracie", kteří teď píší o soudním šlendriánu v případě Šrejbr, nechovala stejně v době, kdy soudy tento případ projednávaly.
Napsal mi pan Žídek zajímavá slova: "ODS by neměla ztrácet čas analýzou voleb. Většina lidí všude na světě kašle na to, co bude za dva roky. Hlavně si nacpat panděro tento měsíc."
Dám-li si to do vztahu s první glosou o navýšení platů učitelů...
Kdykoliv u nás zkrachovala nějaká firma či banka a nebo se objevil nějaký podvod, zazněl téměř unisono hlas, že za to může "divoký", Klausův kapitalismus, jeho "úprk před právníky" a vůbec politické poměry, které zabránily přijmout kvalitní, v západním světě obvyklou, legislativu.
A ejhle, v USA se objevil další finanční skandál, kdy si firma Worldcom podvodně vylepšila svoje výsledky, auditoři na nic nepřišli a vypadá to, že to ještě zdaleka neznamená konec podobných průšvihů. Že by za to i tentokrát mohl Klaus ?
Vsaďte se, že vysocí státní úředníci Ministerstva zdravotnictví, kteří v nové vyhlášce zvýhodnili některé výrobce léčiv a způsobili tak zdravotním pojišťovnám budoucí ztrátu ve výši několika desítek milionů korun, tak učinili omylem a nikoliv proto, že by je či jejich manželky pozvaly zvýhodněné farmaceutické firmy na slovutné zahraniční semináře ( vše gratis) a nebo jim poslaly nějaké to všimné na zahraniční konta.
Rodičové, rozhodně nenadávejte, nelajte, nespílejte svým ratolestem, ani je netlučte, nemlaťte a neotloukejte, přinesou -li vysvědčení, které neodpovídá vašim ambicím. Známky na vysvědčení totiž opravdu nikterak nesouvisí s budoucím uplatněním dítěte v životě a zrovna tak vůbec nesouvisí s jeho budoucím životním štěstím.
Zde jeden příklad za všechny: starý učitel, který si ještě těsně před smrtí chtěl splnit jednu mladickou touhu a vydal se na cestu do USA, narazil v New Yorku na svého bývalého žáka, jenž stál opřený o drahou limuzínu, na sobě luxusní oblek a v ruce drahé cigáro. "Ale Honzíku, ty ses tady nějak vzmohl! Co děláš?" "Já tady kšeftuju", zní odpověď. "Ale, proboha, vždyť ty jsi vůbec neuměl počty, ani malou násobilku jsi neuměl! Jak se můžeš živit obchodem?" "No, já vždycky něco za dolar koupím a za dva dolary prodám - a mě to jedno procento zisku docela stačí."