PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Pravdu měl ve včerejší Sedmičce Václav Klaus, když se obával křehké, křehoučké vlády ČSSD a Koalice s většinou 101 hlas a proto závislé na nezbytné podpoře této vlády na komunistech - a to nikoliv zadarmo.
Politikové Koalice nejsou samozřejmě tak naivní, aby nevěděli, že výsledná politika té které vlády se zdaleka neskládá jen z předkládání zákonů, ale ze stovek a tisíců exekutivních skutků, které každodenně provádějí jednotliví ministři a které nelze v žádném případě postihnout sebekvalitněji limitující koaliční dohodou. Vědí tedy, že vládnutí příští vlády bude mnohem více socialističtější, než určí podepsaná lejstra. Vidina křesel, a to zvláště u lidovců, je však natolik silná, že přehluší v podstatě cokoliv. Vsaďte se.
V rozhovorech mnoha členů Koalice v tisku se objevuje krásná obezlička: příští vláda bude vládou "středovou". Zřejmě podle aritmetického vzorce "Jeden levicový Špidla + jeden slovně pravicový a fakticky levicový Svoboda + jedna pravicová Marvanová = střed". Obávám se však, že v tomto případě platí jiná aritmetika, viditelná u lidské sedací části: jedna půlka, druhá půlka a ve středu.... Chlácholení vlastního svědomí vytvářením mýtu o středovosti příští vlády je ovšem medicínsky pochopitelné.
Taktika socialistů při jednání s Koalicí je jasná: návrh koaliční dohody je v podstatě přepis jejich socialistického volebního programu, v němž se za líbivými frázemi a slovy skrývá nejedno socialistické až bolševické kopýtko. Koalice však má v podstatě jednu jedinou možnost, kterak si zachovat proklamovanou středověpravicovou tvář, a to odmítnout tento návrh jako celek a vůbec nediskutovat o jednotlivých případných korekcích. Obávám se však, že až na změnu pár formulací, které stejně nic nezmění na budoucím praktickém špidlismu (dle vzoru leninismus), tento návrh (za patřičná křesla s hodně penězi na přerozdělování svým klientským, tedy voličským, skupinám ) slupnou jako malinu.
Na začátku sporu Vladimíra Železného s Ronaldem Lauderem jsem v jedné glose napsal, že Lauder udělá vše pro to, aby Železného zničil, a že tak, jak bude klesat moc Železného, budou jej opouštět "přátelé". Ani to tak dlouho netrvalo.
Docela se pochechtávám při představě, kterak by asi vyváděly feministky, kdyby se namísto již tak dost sexistického slovesa "provdati" ujalo v češtině starohrozenkovské nářeční "očlověčiť".