SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Není silnějšího koaličního tmelu než touha vládnout a pokud se nenaskýtá možnost vládnout s někým jiným, koalice trvá.
A protože jak u ČSSD, tak zvláště u Koalice je touha vládnout ohromná, nechápu, proč obě strany mluví o nutnosti nějakých písemných záruk společného vládnutí. Přírodní zákony prostě platí a netřeba je dávat na papír.
Petr Matějů sice tvrdí, že odchází z řad Unie svobody proto, že se tato "vzdaluje svým programovým, politickým i etickým principům", ale nenechte se mýlit - odchází proto, neboť na něj nevybylo žádné koryto. Programové, politické a etické řečičky otců zakladatelů přece žádný soudný člověk, orientující se v české politice, nemohl brát za principy, proto se od nich Unie svobody při jednání o vládních funkcích nemůže vzdalovat.
Jan Kasal, místopředseda KDU - ČSL mne opravdu docela pobavil slovy "Není možné, aby dominantní vládní strana prosazovala zákony proti vůli koaličních partnerů. Ani tak, že by je místo vlády předložili poslanci. Může být dohoda v tom smyslu, že není možno používat takový mechanismus, že to, co se nepodaří prosadit ve vládě, tak se pustí do sněmovny oklikou."
Pobavil mne proto, neboť lidovci, a to nikoliv jako strana dominantní, ale trpasličí, předváděla přesně toto po celá léta Klausových vlád.
I napadá mne můj oblíbený Karel Havlíček:
Co sám nerad, nečiň jinému!
Pravil kantor žáku kdesi,
tahaje ho za pačesy.
Nejhorší, co by ODS mohlo potkat, by byl (naštěstí nepravděpodobný) vývoj, kdy by rozháraná koalice přestala socialistům coby partner vyhovovat, v ČSSD by zesílily hlasy proti menšinové vládě, držené u moci komunisty ( kteří by vládu nikdy nepodpořili zadarmo) a ČSSD by se rozhodla (za silného Zemanova přispění) pro opoziční smlouvu číslo 2 (bez Špidly coby premiéra).
Chvílemi mám dokonce z chování V. Klause pocit, že o této možnosti stále ještě v koutku duše sní. Krátkodobě by to mohlo "naozaj vyzerat" jako úspěch, střednědobě a dlouhodobě by to však bylo opravdu to nejhorší, co by mohlo ODS potkat, neboť nezbytné vnitrostranické změny, personální i funkční, by to jen oddálilo.