STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Za nic neříkajícím titulkem, hlásajícím, že exministr Bašta čelí podezření, že údajně zneužil pravomoci úředního činitele se skrývá zcela jednoduchá a prostá věc: ministr Bašta ve snaze naplnit dávnou touhu Miloše Zemana "dostat mne do tepláků" a ukázat tak občanům, kterak vzorně a čistoručně vládne sociální demokracie a zároveň se zbavit nepohodlného politického odpůrce, najal si za státní peníze soukromou osobu, navíc zaměstnanou u soukromé firmy, vydělávající si sháněním a prodejem drbů a informací. Tohoto člověka pak vybavil ministerským glejtem, který ho opravňoval vstupovat bez doprovodu do archivů ministerstva kultury a financí a hrabat se tam v libovolných papírech. (Tento člověk měl dokonce tu drzost písemně si stěžovat ministru Dostálovi, že ministerští úředníci odmítají jeho nestandardní postupy!).
Tento člověk samozřejmě nic nevypátral a exministr Bašta se teď diví, že metody padesátých let nejsou v tomto státě zákonné. Kdyby se měla použít stejná metoda let padesátých na exministra Baštu, putoval by též do Ruska - nikoliv však na ambasádu, ale na Sibiř.
P.S. Ptal jsem se Pavla Dostála, jak na ten neuvěřitelný dopis p. Kejly odpověděl, ale neodpověděl mi.
Proto opět soutěžní úkol pro novináře:
Kdo z Vás první vyrazí z ministra Dostála odpověď, má u mne láhev. Na Úřad vlády pak dnes posílám následující dopis:
Vážení,
bývalý ministr J. Bašta včera (v úterý 20.6.2000 ) prohlásil, že nechal pátrat na ministerstvu kultury po materiálech o privatizaci Knižního velkoobchodu na žádost vlády.
Žádám Vás o sdělení, kdy vláda o této žádosti rozhodla a o zaslání kopie tohoto vládního rozhodnutí.
Děkuje a zdraví
Miroslav M a c e k
Pro odpůrce globalizace, chystající se v září z celého světa do Prahy, bych rozhodně neorganizoval ubytování na Strahově, jak plánuje ministerstvo vnitra a Magistrát, ani bych je netrpěl v parcích, ale dal bych jim na výběr dvě možnosti ubytování: buď za své v ubytovacích zařízeních nebo (také za své) v šatlavě.
Percy Bysshe Shelley napsal na začátku 19. století šestiverší, které je natolik trvale platné, že nebude naškodu připomenout si je i v první letní den roku 2000:

Kam spěcháš, zítřku milovaný?
Ať silný, slabý, starý, mladý,
ať chudý, hloupý, studovaný,
vždy každý vidí jen Tvé klady. Však přinášíš - ta pravda pálí -
co z dneška jsme ti zanechali.

Novořeč policejního prezidenta Koláře, vysvětlující policejní zásah v IPB byla půvabná nejen širokým brněnským E. Možná by stálo za to přepsat do tohoto jazyka veškeré dějiny a literaturu. Jeden příklad za všechny: s úkonem osvobození Československa neměla Rudá ani americká armáda nic společného. Tento úkon provedli jen někteří její příslušníci.