STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Vladimír Špidla bude chtít po celém vedení KDU - ČSL a Unie svobody písemné záruky, že se Koalice nerozpadne, tak alespoň tvrdí dobře informované zdroje. Myslím, že je to požadavek zbytečný, spíše jen do řad nepříznivců vlády s Koalicí uvnitř ČSSD mířící.
Neboť největší a jedinou zárukou nerozpadnutí Koalice je přidělení patřičných koryt i těm lidovcům a koaličníkům, kteří buď prohráli ve volbách, ale vliv uvnitř jejich strany jim zůstal ( jeden příklad za všechny: Pilip), nebo kteří se do vlády s ČSSD příliš nehrnou, ale mají též nezanedbatelný vliv na členskou základnu ( jeden příklad za všechny: Kasal). Pokud tito lidé nebudou oslyšeni a dostane se jim patřičné prebendy s balíčkem peněz na rozdávání, s autem, mobilem a sekretářkou, jejich snaha udržet vládu ( a svoje koryta) potrvá nejméně ty čtyři roky volebního období.
Aby nám neutekla v tom povolebním horku jedna velice příznivá zpráva: Českomoravská hypotéční banka začne nabízet klientům hypotéky až do výše sta procent ceny nemovitosti a nikoliv do ceny deset až třicet procent jako dosud. Tím jistě donutí i konkurenci k témuž.
A to je pro mnoho lidí zatraceně dobrá zpráva. Tleskám Českomoravské hypotéční bance!
Moc se mi líbila bohužel velmi pravdivá věta analytika globálních kapitálových trhů Pavla Kohouta "Vítězi voleb jsou londýnští dealeři s českými státními dluhopisy. Vyšší zadlužení znamená větší obchody a vyšší prémie. Poraženými jsou daňoví poplatníci."