ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Moc se mi líbila chybná úvaha některých komentátorů, že zpráva o tom, kterak se naše zadlužení vyšplhalo už na 358.4 miliardy korun, tedy zhruba na 35 tisíc na jednoho obyvatele, byla záměrně zadržována do doby povolební, neboť jinak by negativně naladila voliče socialistů. Neboť právě toto rozdávání peněz na dluh mělo nemalý podíl na vítězství ČSSD. Neboť voliči jsou v ohromné většině jako kupující - radují se z každého drobného dárku, který při nákupu dostávají, aniž by si uvědomovali, že už jej mají dávno započtený v ceně.
Vždycky jsem tvrdil, že volební kampaň je důležitá mnohem více z hlediska vnitrostranického ( rozpohybování strany a jistá inventura osobností při sestavování kandidátky), než z hlediska získávání voličů. To, podle čeho se voliči nakonec rozhodují, je složitý a dlouhodobě působící konglomerát vlivů, který jsem nazýval "celkový umělecký dojem"politické strany.
Úkolem prohravší ODS je tedy vylepšit tento celkový umělecký dojem a nikoliv hledat vnější příčiny své porážky (což celkový umělecký dojem jen zhoršuje). O tom, že vnější vlivy existují a měly na porážku nezanedbatelný vliv, vím také. Většinou jsou však zcela neovlivnitelné. A pro politickou stranu platí, nebo by měla platit, stejná zásada, jaká platí pro moudré lidské chování. Zde je: člověk by měl být natolik pokorný, aby věděl, že existují také věci neovlivnitelné, dostatečně moudrý, aby je dokázal rozpoznat a dostatečně pracovitý, aby co nejvíce ovlivňoval ty ovlivnitelné.
S napětím čekám, zda Zuzana Roithová opravdu zasedne do křesla ministerstva zdravotnictví. O jejích manažerských schopnostech nemám pochyby, vždyť vedla léta velkou pražskou nemocnici na Vinohradech, než ji socialisté sesadili z funkce. Znám však její názory na nezbytnou reformu zdravotnictví a znám názory socialistů, včetně názorů Špidlových. A nechce se mi věřit, že by byla natolik ohebná v páteři, že by se svými názory byla schopná sloužit socialistické politice ve zdravotnictví. A jinou jí socialisté s komunisty za zády dělat nedovolí.
Pilip je prostě Pilip. Prohrál sice parádně, ale už se nechává slyšet, že Unie svobody bude kontrolovat Českou konsolidační agenturu ( to je ta instituce, ve které jsou shromážděné majetky špatně hospodařících podniků, při jejichž nákupu se dají vydělat ohromné peníze a je tedy moc důležité, kdo rozhoduje o tom komu a za kolik). Ale možná už to má Pilip jisté - kdyby se na něho totiž nedostalo nějaké to koryto, mohl by uvnitř dříve pravicové Unie svobody škodit tím, že by jí tuto pravicovost připomínal. Takto by byl u lizu a tedy zticha.