PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Moc se mi líbí spekulace o možnostech složení vlády, protože v podstatě žádný prostor pro spekulace nevidím, neboť vsjo jásno.
Vladimír Špidla začne jednat s Koalicí, nabídne jí čtyři až pět křesel ve vládě ( Svoboda a Marvanová budou na seznamu ), lehce se domluví na "proevropsky" znějícím vládním prohlášení, dostatečně obecném , aby uchlácholilo unionistické svědomí (lidovecké je pružné bez hranic) a může se začít vládnout. Pokud by se snad přece jen mezi poslanci Koalice našel někdo, kdo by si vzpomenul na svoji pravicovou minulost a volební sliby a odmítl hlasovat pro příliš levicový zákon, v rezervě jsou vždy desítky komunistických poslanců. Také poslanecká zákonodárná iniciativa může v klidu vytvořit druhou vládu, tentokrát s nepsanou a nevyřčenou koalicí ČSSD a KSČM.
A že by se snad nenechala Koalice takto klidně vtáhnout do zcela levicové politiky, kterou nebude moci, vzhledem k náhradní vládní koalici v Poslanecké sněmovně, pranic ovlivnit? Na to zapomeňte: Pešek,Volák, Krása a další jsou odejiti, Ruml bezzubý, Pilip, pokud by chtěl štěpit Unii, lehce získatelný a Svoboda a další zcela ochotni se za nabídnutou trafiku podřídit.
A Kasal s Kalouskem a moravské lidovecké křídlo? Pokud bude Špidla chytrý a nabídne lidovcům křeslo ministra zemědělství a případně k tomu přihodí křeslo ministra pro místní rozvoj, tedy rezorty, kde se rozdělují velké veřejné prostředky "na drobno" a je tedy možno udržet v chodu lidovecký "potravinový řetězec", budou jen velmi bezzubou vnitrostranickou opozicí,vždy v "mezích zákona".
A kdyby přece jen lidovci oželeli nabízené prebendy a odmítli se podílet na budování socialismu (což ovšem předem pokládám za vysoce, vysoce nepravděpodobné, tedy nemožné)? Pak má Špidla v záloze jednobarevnou menšinovou vládu, doplněnou o pár nestraníků, pro kterou vždy najde podporu u levice bolševické i lidovecké.
Finito est.
Jak dál ?
(Jen pro pořádek podotýkám, že se v žádném případě nemíním do vysoké politiky vracet, to kdyby mě náhodou někdo chtěl podezřívat z ohřívání vlastních polívčiček.)
Do podzimního kongresu najít nové vedení ODS ( včetně předsedy).Václav Klaus si dozajista zaslouží být čestným předsedou omlazené a člensky zmnožené ODS.
Opoziční politiku provádět nekompromisně, leč velmi pragmaticky a proto poukazovat na největší nešvar socialistů - mizerné, rozhazovačné hospodaření, kterého by se ve své rodině či firmě nedopouštěla ani většina jejich voličů. K tomuto účelu založit "Daňové ohaře", sdružení, které bude hlídat každou korunu z veřejných prostředků a které bude všechny zhůvěřilosti ( a že jich bude) okamžitě medializovat. Prostě bude trvale dokazovat i velmi natvrdlým voličům, že levice hospodařit (mimo hospodaření na dluh) nikdy neuměla a neumí.
Využít doby v opozici k trvalému dialogu se všemi ( třikrát podtrhuji se všemi), kterým se vláda levice nezamlouvá a nebo záhy přestane zamlouvat a tento dialog vést k jednomu cíli: před příštími volbami vytvořit širokou protisocialistickou frontu ( viz současná Francie), která postaví do voleb své nejlepší lidi. Jen tak je šance zvítězit.
Pokud se ODS bolestínsky uzavře do sebe a bude si jen lízat rány a hledat pouze vnější příčiny porážky a nestane se krystalizačním jádrem výše zmíněné fronty ( ligy, sdružení, spojenectví, na název je času dost), nemá v příštích volbách šanci.