ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
ODS prohlásila ihned po zestátnění a okamžitém předání IPB Československé obchodní bance celý akt za loupež za bílého dne. Dodávali jsme, že banka prokazatelně nebyla v dobrém stavu, že však šlo najít ( a hledalo se) levnější a lepší řešení ( solidní zahraniční investoři jednali až do poslední chvíle s náměstkem ministra financí Mládkem).
Následné ocenění "díry"v bance vypočítali odborníci na cca 80 miliard korun. Odečetla-li by se od této částky cena sítě poboček a hlavně "cena" klientů, jistě by nakonec nevyšla suma přesahující 100 miliard korun, kterou v konečném účtování za mizernou vládní práci zaplatíme.
Nedivím se tedy, že konečnou sumu z vlády do voleb nikdo nevyrazí. Vyrazit tuto vládu ze Strakovky ovšem můžeme už zítra.
Cyril Svoboda svým potvrzením řady jmen, které by lidovci rádi viděli v ministerských křeslech (jistě k velké libosti unionistů), jen potvrdil pravdivost billboardu s nápisem 4 koalice = 3 koalice = koalice = lidovci.
Mějme, proboha, navíc na paměti letitou zkušenost z kdejaké instituce: kde jeden lidovecký bratr či sestra, tam záhy samí bratři a sestry.
Sviňskou manipulaci, vhodnou do encyklopedie největších novinářských sviňáren, pěkně den před volbami předvedla MF Dnes. V příloze Ekonomika má ve společném rámečku dva články. Jeden s titulkem "Koho volí bývalí bossové?" obsahuje čtyři fotografie. Milana Šrejbra, který říká "Budu volit ODS", Libora Procházku z IPB, říkajícího "Budu volit demokratickou stranu", Lubomíra Soudka s odpovědí "Pravicovou stranu" a Jana Kollerta. Bývalého ředitele Komerční banky s odpovědí "Neřeknu".
Pod tímto článkem je další, s titulkem "Nezapomněli. Bývalí kapitáni ekonomiky nejčastěji volí ODS." Text však opakuje informace z článku prvního, dodává jen ničím nedoloženou informaci, že bývalý sponzor ČSSD Radim Mastný bude také volit ODS.
Značce MP, podepsané pod těmito články, by se slušelo za takovou sviňskou manipulaci dát jednu do zubů.
Vláda schválila, že každý z nás ( včetně kojenců) zaplatí na oddlužení Škodaexportu téměř pětistovku. Důvod? Jinak by byla ohrožena historicky největší česká zakázka, tedy stavba tepelné elektrárny v čínském Šen - Tchou za 9.1 miliardy. Ta zakázka, o níž si vrabci na střeše cvrlikají, že bude pro Česko zcela nevýhodná, až ztrátová.
Václav Havel přijme brněnské studenty, kterou soud odsoudil k omluvě za to, že se v listopadu 1989 pravdivě, tedy nelichotivě, vyjádřili o jednom svém bolševickém pedagogovi. Krásné gesto. Jen by jej pan prezident měl doplnit chytnutím se za nos, neboť to byl právě on, kdo se vší tehdejší svojí autoritou bojoval za "sametovost", tedy nechání bolševiků na pokoji.
Dnes jen sklízí, co tehdy zasil.
A tak jsem se z článku pana Kišše dozvěděl, že jsem, coby člen ODS, dílečkem "jednolité masy, opakující fráze a gesta svého vůdce".Pan Kišš je politolog. Moc rád bych se s tímto profesionálem sešel a na konkrétních příkladech a materiálech (například konceptech prohlášení ODS s vpisky a názory jednotlivých členů) mu dokázal, že jeho tvrzení je předvolebním blábolem. Ach, jo.