ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Klasickou "titulkovou" manipulaci předvedlo dnes Právo. Článek s titulkem "Statistika dala Špidlovi dárek" mimo jiné konstatuje, že květen je již čtvrtým měsícem za sebou, kdy v Česku klesá nezaměstnanost. Že jde o typický a periodický sezonní vliv, článek zmiňuje. I to, že oproti loňskému sezonnímu poklesu je ten letošní pokles menší a celková nezaměstnanost tak o 27.299 lidí větší.
Manipulací je tedy vždy důležitý titulek, spojující Špidlu s poklesem nezaměstnanosti.
Titulek zmanipulovaný antišpidlovsky by pak (při zcela stejném obsahu článku) zněl: Sezonní pokles nezaměstnanosti je přes sliby vlády menší než dříve.
Malé i velké strany odpověděly MF Dnes na otázku "Jaký tipujete svůj volební výsledek?"
O moudrosti a realizmu malých stran svědčí následující údaj: jen ty malé strany, které na otázku odpověděly (a při odpočtu odhadů stran velkých) činil součet jejich odhadů zisku hlasů více než 75 %.
Chcete-li ještě pořád volit Koalici, pak si přečtěte dnešní rozhovor dua Marvanová - Svoboda s redaktory Lidových novin Renatou Kalenskou a Jaroslavem Pleslem a po přečtení rozhovoru se ještě jednou vážně a odpovědně zamyslete nad svojí volbou.
Do dneška šly veškeré peníze, které jste od 1. ledna vydělali, do nenasytného chřtánu státu. Zamyslete se nad tím, zda-li služby, které vám za tyto vaše peníze stát poskytl, stály za to. A pak si určitě připomeňte Špidlu s plamenným zrakem a hubou plnou sociálního státu (čti: ještě větších daní).
Moje nedávná glosa o tom, že státní zástupce hodlal oznámit své rozhodnutí v případu ředitele ČT Balvína až v pondělí, ale všichni, kdo jen trochu umějí shánět informace a pracovat s nimi, znali obsah jeho rozhodnutí už o pár dnů dříve, vybudilo všudypřítomného Jana Krause k následujícím větám: Se zájmem jsem si přečetl v novinách, že pan Macek věděl o rozhodnutí státního zástupce v trestní kauze o několik dnů dřív, než my, obyčejní. Ještě pamatuji jeho teorii o těch, "co spolu mluví". Zdá se, že jsou to ti důležití. Chtěl bych jen poprosit o adresy a telefony, abych příště nemusel čekat jako řadový vůl na noviny. A předpokládám, že při troše snahy bych se časem mohl dopracovat mezi ty, kteří vědí dokonce dřív, než se něco stane, že se to stane. Samozřejmě jsem ochoten jet na procenta a protislužby, nejsem naiva.
Takže, pane Krausi, člověk, živící se (také) psaním, tedy profesionál, který nedokáže rychle získat důležité informace, "ale čeká jako řadový vůl na noviny", rozhodně není volem řadovým a měl by se věnovat tomu, co umí. Hlavou, ne žlučníkem.
Klausofobie je také choroba.
Je to dobrá zpráva pro budoucnost: na webu vyhrála virtuální volby ODS (30 % hlasů), před Koalicí (21,4% hlasů) a ČSSD (12.4 % hlasů).
Také předvolební heslo Mladých konzervativců "Nebudeme-li pilně studovati, stanou se z nás sociální demokrati" je hlubší, než se na první pohled zdá.
Špidlova matka učila na katedře marxismu Vysoké školy chemicko - technologické. Jak vidno, Špidla se nepotatil.
Mimochodem, docela jsem se uchechtnul, když jsem si přečetl v dnešní příloze LN "Boj o premiéra", že Špidlovy myšlenky jsou mnohdy "velmi socialistické". Čeština má, pane redaktore, už dlouho pro takové myšlenky jednoslovné, byť přejaté, adjektivum: bolševické.