PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Komentování hanopisu na Hanu připomíná mi komentování hanopisu na Petru - sto procent komentářů se věnuje okolnostem a tajemnému pisateli, nulu procent pak zabírá zkoumání a prověřování, co z napsaného se zakládá na pravdě. Možná by se pak z hanopisu stal životopis.
Politik musí mít trpělivost primitivním slovníkem pořád dokola vysvětlovat svoji politiku hlavně blbcům, jen tak může být široce populární, pravila mně tuhle jedna Američanka. Její americká zkušenost (pracovala v americké administrativě během funkčního období pěti prezidentů) platí, bohužel, i v Česku.
Vladimír Špidla ve včerejší Sedmičce poměrně kategoricky prohlásil, že s Klausem a ODS socialisté za žádnou cenu do vlády nepůjdou. Zřejmě má vskutku pravdu jeden můj zdroj z Lidového domu, který tvrdí, že případná menšinová vláda ČSSD a Koalice s tichou podporou komunistů je už dávno domluvenou věcí, pokud nevyjde (doufám, že ne) vláda většinová.
Pochechtávám se však při představě, kterak by trio Špidla - Svoboda - Marvanová blekotalo v médiích, kdyby při povolebním vyjednávání tohoto aranžmá přišla ODS s návrhem opoziční smlouvy číslo dvě a na tomto triu by bylo vysvětlit, proč raději komunisté než ODS - že by opět použili slova o větším průniku programů?
A ještě větší legrace by nastala, kdyby Klaus nabídl v takovém případě ČSSD velkou koalici a místa ve vládě Grossovi, Tvrdíkovi, Rusnokovi, Buzkové a Špidlovi místo předsedy Poslanecké sněmovny. Odmítnutí s tím, že se raději spolehnou na komunisty, by bylo opravdu půvabné.
Jinak ovšem na triu Špidla - Svoboda - Marvanová k úsměvu nic není a doufám jen, že si to uvědomuje i dostatek voličů.
Vladimír Špidla svými gottwaldovskými předvolebními sliby a silně levicovou rétorikou chytře přetahuje hlasy komunistů na svoji stranu. Průšvih ovšem je, že to nečiní z důvodu předvolební taktiky, ale proto, že opravdu stojí svým myšlením a svými názory nalevo od komunistů.
K hořkému pousmání je toho víc. Například exprimátor Prahy Jan Kasl, velký bojovník proti korupci na pražské radnici. Konečně na nátlak některých novinářů on a jeho manželka Terezie Jungrová - Kaslová zveřejnili seznam sponzorů Nadačního fondu Ferdinanda Peroutky na podporu investigativních novinářů), v jejímž čele stál právě exprimátor Kasl a jejíž ředitelkou je právě Jungrová - Kaslová.
Mezi sponzory figurují firmy JC Decaux (hlavní správce pražského mobiliáře), Euro AWK (poskytovatel reklamních ploch v pražském metru) či sázková kancelář Fortuna (část poboček umístěna strategicky v pražském metru).
Ne, aby vás napadlo, že tyto statisícové sponzorské dary do nadace manželů Kaslových jsou všimným za poskytnuté kšefty či výhody v Praze. A ne, aby vás napadlo, že nadace podporuje jen ty novináře, kteří píší libě o Kaslovi.