SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Policie již rozhodla, co učiní v případě ředitele televize Balvína, podle tisku to však oznámí nejprve jemu a jeho obhájci, takže veřejnost se to dozví nejdříve v pondělí.
Takže veřejnost se dozví až v pondělí, co už si cvrlikají vrabci nejenom na pražských střechách a proto to ví každý, kdo má jen trošku, trošičku zkušeností se získáváním informací v tomto státě.
Dozví se, že žádná obžaloba a žádný soud, k velké nelibosti těch, co do toho Balvína před volbami namočili, nebude.
Drahnou dobu navštěvoval primátor Jan Kasl sezení politického gremia ODS (šlo o zvykové právo, ze stanov ODS pražský primátor členem gremia není.) Celou tu dobu na gremiích seděl, mlčel a téměř vždy s nějakým zamumláním odcházel před koncem.
Osobně jsem jej několikrát prosil a žádal, aby alespoň u důležitých témat také vyslovil svůj názor, obhajoval jej, rval se za něj, přesvědčoval o něm ostatní, tak jak to dělali ostatní členové gremia, neboť jen a jedině v tomto střetu názorů vždy vznikaly oficiální, na tiskovkách ODS, prezentované postoje a názory. Vždy se usmál, řekl, že tak učiní - a nic.
Dnes v rozhovoru pro Lidové noviny tvrdí, že není z těch, "kdo by na gremiích vyskakoval, kdo by se přidával k tomu kolečku, kdy se všichni utvrzovali v jednom názoru."
Fuj, třikrát fuj!
Ne náhodou neexistuje český výraz pro cizí, přejaté slovo loyalita. Důvod je nasnadě: po staletí je Čechové nepotřebovali, neboť tato vlastnost se v české kotlině a moravských úvalech nevyskytovala a stále téměř nevyskytuje.
Viz slova primátora Liberce Jiřího Kittnera, který je primátorem za ODS, že se tuto sobotu nezúčastní nejdůležitějšího předvolebního mítinku ODS v Liberci, neboť (dle rozhovoru v Právu) "má jiný program soukromého charakteru a nehodlá jej rušit."
Loyalita se ta vlastnost jmenuje, pane primátore.
Sprejer Gross to řekl na včerejší tiskovce v Lidovém domě zcela jasně a zřetelně, byť mezi řádky: naším největším protivníkem je ODS. Pokud vyhrajeme volby, preferujeme vládu s Koalicí. Pokud nepůjde utvořit většinová vláda s Koalicí, vytvoříme ji s ODS. Pokud vyhraje ODS a nabídne nám koalici, pak místa ve vládě akceptujeme jen a jedině tehdy, budou -li počtem a nabídnutými resorty uspokojeny naše ministerské ambice (včetně té mé). Neboť tak a nejinak čtěte Grossova slova: "Nedokážu si představit svou účast ve vládě, kde by sociální demokracie byla pod diktátem ODS."
Mimochodem, povolební jednání o velké koalici mezi ODS a ČSSD, pokud by ODS byla silnější stranou, by byla nádherně lahůdkovou přehlídkou vítězství osobních ambicí nad levicovou politikou. Už jen pro to by takový výsledek stál za to.