PÁTEČNÍ GLOSA

Miroslava Macka:
Při četbě dnešního rozhovoru Lidových novin s prezidentem Havlem (prostřednictvím internetu) jsem si musel položit několik otázek.
 • Na otázku, proč V. H., ač nedávno kritizoval současnou civilizaci za to, že je odlidštěná a přetechnizovaná, dal přednost stroji (internetu) před rozhovorem s živým redaktorem a odmítl tedy rozhovor tváří v tvář, prezident odpověděl: "Nesnáším vytištěný záznam svého mluveného slova. Když mluvím, mam jinou dikci, jiný slovosled, občas i trochu jiné výrazy. Jsem literát a jsem na to citlivý.... Pohled na novináře mi nevadí a pichlavých otázek se nebojím. Naopak: mám je rád, protože mě nutí k pichlavějším odpovědím."
 • I položil jsem si otázku: nesnáší-li pan prezident záznam svého košatějšího mluveného slova, proč celá léta odmítá živá vystoupení v televizi a už vůbec nechce slyšet o případných spoludiskutujících (předseda vlády, předseda poslanecké směnovny a pod.), kteří by mu dozajista kladli pichlavé otázky? Proč odmítá debaty, diskuse, orgumentace s názorovými protivníky, v nichž by mohly zazářit jeho ideje, názory, postoje?
 • Na otázku o "opoziční smlouvě" odpovídá: "Podivná forma skryté koalice, jak ji vytvořila "opoziční smlouva" (už ten absurdní název!) přispěla k úpadku naší parlamentní demokracie."
  Napadá mě otázečka: pan prezident opravdu neví, že název opoziční smlouva vytvořila media a nikoliv ODS či ČSSD? A že takto medii do zblbnutí opakovaný "absurdní název" už nikdo nekdy nevymaže a nezmění?
  A otázka: co takhle přinést ve své odpovědi alespoň jeden jediný argumentíček, v čem vidí úpadek naší demokracie, způsobený opoziční smlouvou?
  Není právě toto důvod, proč se Váslav Havel vyhýbá jako čert kříži živým vysíláním s jinými politiky? Že by okamžitě padla tato či podobná otázka, aby doložil svá tvrzení?
  Opravdu si V. Havel myslí, když to v rozhovoru tvrdí, že "všechno se dohadovalo kdesi mezi předsedy dvou hlavních stran"? Mohu ho ujistit, že se hrubě mýlí. Při debatě s kýmkoliv s ODS či ČSSD by byl věcnými argumenty ihned vyveden z omylu.
 • A jaké argumenty, mimo spekulaci, má pan prezident k disposici pro své tvrzení, že kdyby vznikla po minulých volbách vláda ČSSD, lidovců a Unie svobody, společnost by necítila tak silné znechucení politikou? V internetových odpovědích nezazněly žádné. Logicky ani doplňující otázka, zda-li si pan prezident nemyslí, že ke znechucení lidí politikou nemálo přispěl.
Summa summarum: pan prezident opět nezklamal. Moje očekávání rozhodně ne.