SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Těšíte se na zasloužený důchod? netěšte se. Pokud nevstoupíte do Komory důchodců a nezaplatíte příspěvky, důchodcem být nemůžete. Jste naopak mladík či mladice, chystající se nastoupit po učňáku k soustruhu? Čeká na vás Komora soustružníků, bez jejíž legitimace (po zaplacení příspěvkú) si nezasoustružíte a nezasoustružíte.
Za vaše peníze pak komora hájí vaše zájmy - a pokud jsou vaše zájmy jiné než zájmy prezidentů komor a jejich nejužšího vedení, hájí pak za vaše peníze zájmy jejich.
Že je to ujeté? Ale vůbec ne. Dosadíte-li si namísto důchodce či soustružníka lékaře, lékárníka, advokáta či notáře, jde o dnešní českou (sur)realitu.
Rozesmála mne slova prezidenta České lékařské komory Ratha, že pokud se Klaus neomluví za návrh poslance Bendy na zrušení povinného členství v komorách, udělá vše pro to, aby Klause předvolebně poškodil. Rozesmála mne proto, že Rath pouze verbalizoval to, co se stejně chystat dělal, bez ohledu na Bendův návrh. Ten byl jendobrou záminkou, aby to konečně mohl říct nahlas.
Tak nevím, je Vladimír Špidla tak hloupý, demagogický a nebo obojí? Jak si mám jinak vysvětlit jeho větu z dnešního rozhovoru v Lidovkách: "A my budeme (po volbách s potenciálními koaličními partnery) vyjednávat o tom, že se nebude platit zdravotnictví." Znovu mi to připomíná nádhernou scénu, kdy řidič městského autobusu v mém domovském městě odpověděl do vozu nastupující čerstvé sedmdesátnici, mávající občankou za halasu "Pane Reichl, dneska jedu zadarmo": Ne, paní, vy nejedete zadarmo, za vás to jen platí někdo jiný.
Takže pane Špidlo: ve zdravotnictví se platilo, platí a bude platit vždy. To, co vy chcete, se musí vyjádřit jinak: každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb.
To heslo určitě znáte - popisoval se tak komunismus.
O nedůslednosti píšu na těchto stránkách často. Poslanci včera neobyčejně rychle zakázali reklamu na veškeré tabákové výrobky, jistě z důvodu, že kouření škodí zdraví. Nedůsledně nezrušili reklamu na bůček, sádlo, škvarky a další tuky, jejichž konsumace způsobuje zdravotní problémy nemenší než cigarety či doutníky. Také reklamu na automobily, benzin a cestování je třeba zakázat, zabíjejí možná více lidí než cigarety.
A když o tom tak přemýšlím, nebylo by rozumné zakázat poslaneckou sněmovnu?
Mnoho jejích produktů prokazatelně zvyšuje krevní tlak, způsobuje poruchy trávení a někdy i psychickou újmu.