STŘEDEČNÍ GLOSA

Miroslava Macka:
Prostřednictvím tajemníka stínové vlády ODS pana Sezemského jsem včera dostal od pana redaktora Sauera z Lidových novin šest otázek, které redakce domácího zpravodajství pokládá všem členům vlády, stínové vlády ODS a vrcholným představitelům Senátu a Poslanecké sněmovny.
Nevadí mi bulvárnost otázek "kolik dávám na dovolenou" a "jaké mám auto", ba nevadí mi ani dikce otázek, zřetelně určených jen a jedině politikům profesionálním, tedy placeným z veřejných rozpočtů, což již léta a léta nejsem. I odpověděl jsem po pravdě:
 1. Kolik peněz jste dával na dovolenou před vstupem do profesionální politiky a kolik dáváte nyní?

 2. O: Do roku 1998 jsem za dovolenou neutrácel nic, neboť jsem ji trávil na zahradě. V posledních čtyřech letech trávím dovolenou se svojí paní, která dovolenou také organisuje a stará se o její financování.
 3. Jaké máte auto?

 4. O: Dvě firemní - Jaguar a Mazda. Jedno soukromé - Peugeot. Moje paní pak Rolls - Royce.
 5. Máte vlastní dům či byt (jaký, kde) nebo žijete v podnájmu (v jakém, kde a za kolik)?

 6. O: Mám rodiný dům na Severní Moravě, který moje rodina vlastní od roku 1946.
  Poznámka: teď si uvědomuji, že jsem v odpovědi nezmínil čerstvý nájem bytu v Praze, doufám, že to redakce nebude brát úkorně. Zeptám se majitele, zda by souhlasil se zveřejněním výše nájemného.
 7. Jaký majetek jste získal v době svého působení v politice?

 8. O: Coby profesionální politik a veřejný činitel (poslanec a člen vlády 1990 až 1992 a krátké období na ministerstvu zdravotnictví) jsem získal majetek (plat) v celkové hodnotě několika set tisíc korun.
 9. Kolik peněz si vyděláváte mimo svůj plat politika?

 10. O: Všechny, neboť mimo výše zmíněné období jsem nebyl veřejným činitelem a nepobíral žádný plat (ani od ODS).
 11. Domníváte se, že až opustíte politiku, budou vaše příjmy vyšší než doposud? Proč?

 12. O: Nedomnívám se, ale vím to, neboť stojím mimo profesionální politiku a veřejné funkce již léta a mohu tedy srovnávat. Důvodem je to, že dokážu vydělat více peněz než kolik stát platí svým veřejným činitelům.