SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Stanislav Devátý a Milan Hulík, obhájci antikomunisty a bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína, by - podle jejich vlastních slov - rádi věřili tomu, že všichni ti komunističtí esenbáci, prokurátoři a soudci, kteří léta potlačovali demokracii, právo a svobodu, jsou dnes upřímně oddáni demokracii a právnímu státu. Mají samozřejmě na mysli ty, kteří dnes stále vyšetřují, dozorují a soudí. A tak jim radím: Rozhodně jim nevěřte! Již staří Římané totiž věděli, že vlci mohou změnit kůži, nikoliv však povahu.
Kdyby s takovou ptákovinou jako je poslední heslo a předvolební letáček Koalice "Drobní podnikatelé bez účetnictví" přišla ODS, média by se mohla zbláznit. A dnešní noviny? Ticho po pěšině. Přitom si nedovedu představit solidního řemeslníka, obchodníka či jiného "drobného" podnikatele, který by hospodařil bez účetnictví, alespoň na úrovni "má dáti - dal". A jednoduché a nízké daně? Určitě. Rychlejší odpisy? Ano. Méně papírování? Samozřejmě. Zjednodušit? Zkusme to. Účetnictví však rozhodně ponechme.
Ne nadarmo vystavují slovutné firmy podnikající staletí, ve svých síních slávy staré, pečlivě vedené účetní knihy. Vědí totiž, že mají ohromnou vypovídací hodnotu o soudnosti a serióznosti firmy.
Velmi správně říká Karel Steigerwald v dnešní MF Dnes, že chudoba není žádná čest, nýbrž lenost a hýřilství, nebo nedostatek schopností peníze si vydělat. A logicky se podivuje, proč se politikové před volbami chlubí tím, jak jsou nemajetní. Teda někteří. Logika však ve vztahu politiků a občanů patří mezi vzácné koření. Zato iracionality, emocí a manipulací je velice, převelice. Proto se tak často panoptikum české politické scény jeví býti obludáriem.