ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Vzor všech evropských socialistů a pravičákům často připomínaných socialistických ctností Tony Blair a jeho labouristé mají problém: podle dokladů zkrachovalé americké firmy Enron dostala tato strana po příchodu k moci v roce 1997 51 tisíc dolarů na pořádá ní různých stranických konferencí. Podle labouristů nedostala ani penci. Podle Ralpha Hodge, bývalého evropského šéfa Enronu, dostala více než 50 tisíc dolarů za to, že změní energetickou politiku vlády. Hádejte třikrát, co je asi pravda.
Nápověda: záhy po tom, co bylo (podle tvrzení jedněch) labouristům zaplaceno, došlo ke změně energetické politiky vlády a Enron mohl postavit v Británii plynovou elektrárnu, o což se předtím marně snažil.
Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal řekl po setkání s prezidentem Havlem, kterého se zúčastnil spolu se svým předsedou Svobodou: "Nabádal nás, abychom se snažili udržet už tak chatrnou stabilitu na české politické scéně. Tedy, aby Čtyřkoalice šla do voleb jako Čtyřkoalice."
Vzhledem k tomu, že jedinou dnešní chatrností na české politické scéně je právě Čtyřkoalice, výše citovaný důvod schůzek prezidenta s jejími představiteli jistě neplatí. Pro logický důvod jistě netřeba chodit daleko - představa, že preference rozhádané Čtyřkoalice by mohly klesat tempem posledních týdnů až do voleb a že by volby vyhrál Klaus, který by po prezidentovi ihned tvrdě vyžadoval pověřění k sestavení vlády, dozajista nedává prezidentovi klidně spát.
Proto ta setkání s čtyřkoaličními šéfy, proto ta (marná) snaha vyhlásit volby co nejdříve, aby "bylo více času na povolební jednání" - čti: více času na domlouvání se, kterak zabránit Klausovi v návratu do Strakovy akademie.
Krásně to vyjádřil Karel Steigerwald, a to v článku o volbě prezidenta v dnešní MF Dnes (hodí se však universálně): Havel věří, že přímo volený prezident bude Neklaus.
Myslím, že heslo neklaus je a bude možno najít za všemi prezidentsko - čtyřkoaličními slovy a činy těchto i příštích dnů.
Nedaří-li se vám protelefonovat se do soutěže "Chcete být milionářem", nevěšte hlavu. Zde je rada Karla Havlíčka Borovského jak snadno zbohatnout:

Povím já ti, milý Bořivoji,
prostředek k snadnému zbohacení: kupuj učence, zač věru stojí
a prodej je, zač se sami cení.