STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Musím se vehementně zastat premiéra Zemana, který je jak sudetskými Němci, tak bavorským ministerským předsedou Stoiberem či některými českými politiky a novináři osočován tu z aplikace kolektivní viny, tu z nediplomatického vyjadřování, tu z politického pochybení.
Musím se ho zastat proto, že vyslovení prokazatelných fakt by mělo být možné vždy a všude, neboť oživovat historickou paměť je mnohem a mnohem užitečnější než uhlazování minulosti chlupatým jazykem diplomatů a hlavně těch, kterým se historická fakta nehodí do současného krámu.
fakta: ve volbách v roce 1935 hlasovali Němci v sudetských oblastech podhůří Jeseníků pro Henleina s jeho heslem Heim ins Reich (tedy s programem jasného rozbití státu a příklonu k Hitlerovi a jeho Třetí říši) následovně: Šumperk - z 9.355 voličů 5.989 pro Henleina, Rýmařov - z 3.755 voličů 2.207 pro Henleina, Rapotín (Reitendorf) - z 1.848 voličů 937 Henleinových voličů, Nový Malín (Frankstadt) - z 1.389 voličů 751 pro Henleina a jeho SdP, Obědné (Liebendorf) - z 259 voličů 140 hlasů pro SdP, Malá Morava (Klein Mohrau) ze 423 voličů 311 pro "návrat k říši". Jinde v Sudetech to bylo stejné.
Říká-li tedy Miloš Zeman, že "podstatná část sudetských Němců byla Hitlerovou pátou kolonou a přispěla k rozbití Československa", říká jen holý, prokazatelný fakt, tedy pravdu. A správně podotýká, že za pravdu se neomlouvá.
Kůň je jednou hříbětem, ale člověk dvakrát dítětem, říká staré české přísloví o faktu, že lidé na stáří často dětinští až blbnou. Totéž, jak se zdá, platí o Poslanecké sněmovně, jejíž život se valem chýlí ke konci. Jak si totiž jinak vysvětlit to, že při včerejšímk zasedání nezrušila v zákoně o veřejném zdraví dětinský až blbý paragraf (poslankyně ČSSD Evy Fischerové), podle kterého si pacienti nesmějí u lékaře oficiálně připlatit za lepší péči (a platí tedy "nečerno"), což v praxi znamená, že nepříliš bohaté zdravotnictví přichází o nemalé peníze, o morálních škodách nemluvě?
Jak jinak si vysvětlit, že tatáž sněmovna včera šmahem zamítla i ze senátu se vrátivší versi tohoto zákona, který již před nedávnem odsouhlasila?
Jak to říkali V+W? Kdo je v mládí hloupý, bývá na stáří blbý. Blíží se volby - a tak je velká příležitost zvolit sněmovnu jiného složení, nehloupou, která bude na stáří jenom dětinská.
Francouzští lékaři, sdružení před druhou světovou válkou v Asociaci lékařů - přátel vína, došli k následujícímu zjištění: Máte-li dobrou chuť k jídlu, zcela jistě nebo určitě ji pokazíte nebo zničíte, vypijete-li před jídlem některý z četných a reklamou vychvalovaných aperitivů nebo coctailů, které vám nabízejí v barech. Tyto nápoje byly vynalezeny smutnými lidmi, kteří nedovedli jísti, způsobují náladu umělou a dodávají zdánlivé odvahy, aby se spolykala nenáviděná strava.