SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Týden jsem poletoval po světě, kde mi jedinými informacemi byly International Herald Tribune a CNN, takže jedinou informací o Česku, kterou jsem zaregistroval, byl bulvárně nepřesný článeček o sbírce na opravu Karlova mostu.
Po návratu jsem si srovnal chronologicky noviny a jal se louskat titulky. Mohu zodpovědně konstatovat, že nic nového jsem se z nich nedozvěděl. No uznejte - je novinkou Zemanova valkohubost (tentokrát směrem do zahraničí)? Je nové Havlovo malicherné pošťuchování jeho neoblíbených politiků (tentokrát s termínem voleb)? Je nová Svobodova vyčuranost (tentokrát s eliminací ODA)? Nebo snad "tancúj, tancúj, vykrúcaj", které kolem smluv na leteckou přepravu nemocných předvádí tiskový mlžič Ota Černý? Nebo je snad překvapením Kloausovo předvolební mítinkování s heslem ODS volí EU? Či snad havlovsko-šusterovské mocnářské pochodování s prápory a zástavami a následná opulentní hostina na stříbře v kruhu bodyguardů?
Ale chci se dívat na dění v tomto státě pozitivně a tak si opakuji, že každá změna je změna k horšímu. Moc se mi to nedaří.
Exministr zdravotnictví david říká: Kdo má nízký příjem, měl by dostat léky zdarma. Jiní říkají: chudí mají mít byty s dotovaným (nízkým) nájmem. Pokračovat lze do nekonečna.
Mám jiný návrh. Negativní daň. Každý, kdo spadnul do sféry nezbytnosti sociální pomoci (klesl pod určitou hranici příjmů, nemá žádný majetek, jehož prodej by mu mohl pomoci překonat dobu jinak nezbytné sociální potřebnosti a hlavně kdo se aktivně snaží ze svého postavení opět vyškrábat nahoru) dostane v závislosti na výši svých příjmů a v závislosti na počtu jím vyživovaných osob (proto "negativní daň") slušnou sociální dávku. Jednu jedinou.
Zda ji utratí za skromný byt bez regulovaného nájemného, nezbytné léky a nezbytné živobytí, za svoji rekvalifikaci či jiné vzdělání a nebo za pivo, cigarety a pak umře bez léků pod mostem, je věcí jednoho každého. Každý dostal férovou šanci. Kdo ji nevyužije je zřejmý parazit a vymlouvání všech těch nemakačenků, darmošlapů, příživníků a ochlastů na "neradostné dětství", "nedostatek příležitostí" či "nepřátelství majoritní společnosti" mne nedojímá. Moje sociální cítění s takovými lidmi je na nule.