PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Umělci a lidé ČT píší Klausovi, neboť jim vadí jeho "nadstandardní" vztahy s šéfem TV Nova Železným. Tolik zestručnělý fakt. V otevřeném dopisu se Klause ptají, proč dosud nezveřejnil obsah mimosoudního vyrovnání s televizí Nova z roku 1998, zda Klaus myslí, že je správné, aby se ve funkci předsedy sněmovny scházel s vyšetřovaným Železným a jejich poslední otázkou je, zda ODS v předvolební kampani slíbí, že případný dluh Česka, vyplývající z arbitráže s Lauderem, nepůjde z kapes daňových poplatníků.
Nepokládám tento dopis za nic jiného, než součást předvolební kampaně veřejně známých protivníků ani ne tak ODS, jako protivníků Václava Klause. Lidí, které Václav Klaus svým osobním přístupem k nim či k jejich dílu, k jejich postojům, k jejich kamarádům, k věcem a dějům, které mají rádi, popudil, ba mnohokrát urazil, neboť se o nich vyjadřoval pohrdlivě a tak s pochopitelnou zavilou záští touží po tom, vidět ho padlého na kolenou a také pro to učiní vše, co jim nápady a síly stačí.
Otázky, které kladou jsou samozřejmě otázky řečnické, na které si mohou odpovědět sami. I kdyby V. Klaus zveřejnil obsah mimosoudní dohody, větu, kterou chtěli slyšet, totiž že televize Nova bude podporovat Klause či ODS, by tam dozajista nenašli - jen blázen nebo sebevrah by něco takového v Česku, kde zaměstnanci, zvláště propuštění, běžně kradou firemní dokumenty a prodávají je mediím, svěřil papíru.
Otázka na správnost setkání se Železným je ze všech řečnických ta nejřečničtější - to, že takové setkání pokládá za správné dokázal přece V. Klaus už tím, že se této schůzky zúčastnil.
Také třetí otázka je zcela řečnická - jednak V. Klaus nemá žádné pravomoci mluvit za celou ODS, jednak je jasné, že nikdo jiný než občané Česka výdaje Česka platit nemohou.
Snad by bylo řešením, aby tento případný výdaj zaplatili formou zvláštní daně rukou nerozdílnou ti, kteří před léty lobbovali za privatizaci televize skupině Kršňák, Venclík a spol. (VK mezi nimi nebyl), ti, kteří do českého práva prosadili "nezávislé" rady pro rozhlasové a televizní vysílání, mající kontrolovat taktéž Novu (VK byl silně proti), a také ti, co měli z vysílání Novy v posledních letech nemalé příjmy (ani to není případ VK).
Že akce "srazme Klause na kolena" bude až do voleb různými prostředky a z různých stran pokračovat, mějme však za zcela jisté.
Myslím, že Cyril Svoboda a lidovci vůbec, jsou už natolik zaujati představou, že si s Unií svobody rozdělí pár volitelných míst na kandidátce Čtyřkoalice, doposud vyhrazených ODA, že jakékoliv řešení svého dluhu, se kterým ODA přijde, prohlásí jsa "pouze oddálení problému", "netransparentní řešení", "nepřijatelné řešení" a místa na kandidátkách si rozdělí. Lidovci jsou holt lidovci.