SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Poslouchat telefonáty posluchačů do rozhlasu se vždy vyplácí - často zaslechnete brilantní miniúvahu a mnohokrát se pobavíte kouzlem nechtěného. Mezi spoustou kouzel nechtěného v sobotním podvečerním vysílání Radiožurnálu zazněla také brilantní věta jednoho z posluchačů, komentujícího novoroční projev pana prezidenta: Pan prezident nadává na bankovní tuneláře, které měl ovšem uhlídat bankovní dozor, zcela podléhající Bankovní radě ČNB, která je jmenována jen a pouze panem prezidentem.
Václav Klaus přišel k zajímavému majetku. Figuruje na billboardu s lyžemi Voekl a ač nedostal zaplaceno, majetkovým přínosem je dle některých právníků propagace jeho osoby.
Pohybuje se tudíž na hraně zákona a co víc, tvrdí-li někteří právníci, že jde o majetkový přínos, měl by z něj logicky platit nějaké ty daně a sociální, zdravotní a nemocenské pojištění.
Vynasnažím se extrapolovat tuto logiku: každé objevení politika (Ale proč jen politika? I herce, modelky a jiných lidí odkázaných na popularitu) na veřejnosti, byť zadarmo, třeba v divadle, na ulici, v televizi či v novinách, je podle stejné logiky propagací jeho osoby, o tom není pochyb, Jde tedy o majetkový přínos, který bude nutno zdanit - odhadci majetkového přínosu se jistě najdou.
Prezidentův novoroční projev, to už by bylo pěkných pár milionů. Co vystoupení v Sedmičce, to zdanění. Fotografie v bulváru? No jejda! Návštěva kina? Návštěvníků v sále málo, ale dvacka by to měla být určitě. Projití Václaváku je samozřejmě větším majetkovým přínosem než projití kraje lesa v Brdech.
Někteří politikové (advokáti, novináři a další a další), jak je za ta léta znám, by pak měli za propagaci své osoby platit i v případě, že televize přenáší obrázky z kravína.
Petr Pithart ostře vystartoval k závodu o prezidentský stolec - a nedělá to špatně. Titulek velkého rozhovoru v dnešních Lidovkách zní: S Havlem se lišíme už od disentu" - to pro ty, kteří mají Havla a jeho hochů, co spolu mluví už plné zuby, zmiňuje se o tom že to byla jeho vláda, která "proti všem" zahájila privatizaci do rukou cizího kapitálu - to pro ty, kteří by za tuto činnost snad chtěli odměnit jiné politiky, zmiňuje se o tom, jak dvacet let odčiňuje svoji bolševickou minulost - to pro ty, kteří stále něco mají proti komunistům, chápe však, proč má spřátelená Unie svobody ve stanovách zákaz kandidatury bývalých komunistů - i hlasy unionistů se počítají, zmiňuje se o své (chabé a marné, to ovšem neříká) snaze odbourat výhody politiků - to potěší téměř každého, definuje se jako konzervativně založený liberál - ať to znamená cokoliv, některým voličům slovo liberál a konzervativec snad v hlavě ulpí, křesťanům pak snad postačí jeho členství v (neliberální) KDU-ČSL a pithartovsky charakteristická odpověď na otázku, je-li věřící: No comment, o tom se těžko mluví. Moje žena je věřící, moje děti také, moje vnučky a vnuci se k tomu blíží a já je v tom tak trochu doháním, nezatracuje také argumenty českých euroskeptiků či eurorealistů - vždyť na národní strunu slyší leckdo, také hrdosti je nám zapotřebí, proto je dle něj jedním z úkolů prezidenta dostat nás z představ, že jsme nějací babráci - to pro ty, kteří nemají rádi termín "blbá nálada", varuje před přílišným americkým atakem na lidské svobody po 11. září - vždyť jak nezanedbatelnému počtu voličů se to taky nelíbí.
No řekněte, není k ... (slovo pomilování nebo posrání doplňte podle libosti).