PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Ministr dlužných financí Rusnok si pochvaluje: podívejte se, jací jsme to pašáci! Všichni jste si mysleli, že budeme hospodařit tak mizerně, že prošustrujeme jen v loňském roce víc než devadesát miliard, ale pěkně jste se mýlili! My hospodařili tak dobře, že schodek rozpočtu je ani ne 68 miliard, takže, dobře spočítáno, jsme ušetřili přes dvacet miliard. A to už je něco, vy věční pochybovači o našich schopnostech!
A příští léta, pokud nás znovu zvolíte, mohou být tyto úspory ještě větší!
Hned zkraje roku se objevil vážný kandidát na titul "Pitomost roku". JE jím vyjádření tiskové tajemnice Senátu Květy Kozákové k výměně senátorských vozů Škoda Felicia za nové Škody Octavia Elegance: Vozidla mají rok výroby 1996 a 1997. Jsou poruchová, jejich provoz je drahý a je velmi nákladné udržovat jev dobrém technickém stavu. Staré vozy budou bezúplatně převedeny na "nižší instance" státní správy, například na některé obecní či okresní úřady.
Kde budou nutně sloužit bezporuchově, levně a nenákladně, vyplývá mi logicky z jejích vět. Uff!
Volební program komunistů je prostě nepřekonatelný: slib bezplatného vzdělávání a lékařské péče, dotace na koleje, prospěchová a sociální stipendia, vyšší podpora v nezaměstnanosti, nevratné dvěstětisícové půjčky na výstavbu družstevních bytů, novomanželské půlmilionové půjčky, valorizace důchodů, žádná spoluúčast pacientů, regulace cen plynu a elektřiny - snížení daňového zatížení malého a středního podnikání - a to vše se pořídí za zvláštní daň luxusního zboží, z progresivního zdanění špatně obhospodařovaného majetku a spravedlivějšího rozvrstvení daňového zatížení.
Pominu-li nelogičnosti typu současně slibovaného práva na práci a k tomu slib zvýšení podpory v nezaměstnanosti, chybí mi v tomto volebním programu jen jedno jediné: slib vyřešení ekologických problémů s odpady vybudováním kruhové kanalizace bez vyústění. Logika tohoto řešení totiž přesně zapadá do logiky ostatních slibů.