PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
A tak lékaři - státní zaměstnanci z Lékařského odborového klubu se rozhodli, že nejvýhodnější dobou pro stávku za zvýšení platů je doba těsně předvolební, neboť v té době bude dosluhující vláda ČSSD u vidiny možných předvolebních škod nejpovolnější.
Myslím, že každá vláda, bez obhledu na stranické složení, by měla mít k Lékařskému odborovému klubu stejný přístup jako ke každému jinému vyděrači: nikdy a za žádných okolností s ním nejednat, neboť nejsilnější zbraní všech vyděračů je vždy pohrůžka, strach z možného a nikoliv její uskutečnění. A hlavně, nic nenasvědčuje tomu, že by lékaři z Loku od doby posledního zvýšení platu prokazatelně zvedli kvalitu a efektivitu své práce.
Ať tedy planě stávkují. Vskutku nemocné odmítnout ošetřit nemohou, na to je trestní zákoník, a v ostatních případech zcela platí slavná věta Sherloka Holmese k doktoru mediciny Watsonovi po vyřešení jednoho detektivního případu: "Mysllím, doktore Watsone, že je nejvyšší čas, abyste se opět vrátil ke svým pacientům, aby se vám mezitím neuzdravili."
Pokud by Američané byli nepokrytecky důslední, pak by zahájili vojenskou akci proti vlastní CIA, neboť existuje vážné podezření, že se tato organisace připravovala na teroristické akce. K čemu jinému by totiž potřebovala antraxové spory, které si s vysokou pravděpodobností nechávala tajně vyrábět?
Paní prezidentová se má. Magazín Lidových novin s ní otiskuje rozhovor, před kterým se s ní redaktorka několikrát sešla nad možnými tématy rozhovoru a nakonec jí dala přepis jejích odpovědí ka autorizaci. O výběru doprovodných fotografií též nelze pochybovat - tázaná si je určitě vybrala sama.
Také jsem dělal pro tento Magazín rozhovory - témata si vždy určil redaktor či redaktorka, o autorisaci odpovědí ani slovo, doprovodné fotografie vybrala redakce a jeden rozhovor byl dokonce "doložen" dalším, nepříliš vlídným článkem redaktorky, se kterou jsem nepromluvil ani slovo a o němž mně, samozřejmě, nikdo předem neinformoval.
Takže páni a paní hlídací psi demokracie z Magazínu Lidových novin, pokud byste náhodou někdy v budoucnosti po mně chtěli opět rozhovor, budu vyžadovat stejné zacházení jako paní prezidentová, neboť ve vaší redakci jistě neplatí, že všichni dotazovaní jsou si rovni, někteří však rovnější.
I když jsem přesvědčen, že za "prezidentských" podmínek se mnou nikdy nikdo z tohoto Magazínu rozhovor neudělá. Jak se to zpívalo v jednom ze starých šlágrů? Já nejsem Dáša ....

Miroslav Macek