ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Volební období se pomalu, ale jistě blíží ke konci, také závěr roku je vhodným časem k rozjímání, a tak nabízím jeden pohled na tuto dobu. Největším, nejhorším a nejméně odpustitelným hříchem sociálnědemokratické vlády je to, že učinila z většiny občanů tohoto státu narkomany - naučila je totiž za čtyři roky své vlády dostávat celkem pravidelně "na prožrání" peníze, které občané nevyprodukovali, peníze na dluh. A tak jako u každé narkomanie bude okamžik, kdy droga dojde (nebude už co privatizovat, Konsolidační agentura už další dluhy neunese a žádná další vláda si to už vzhledem k důvěryhodnosti Česka v zahraničí nebude moci dovolit), velice, velice nepříjemný a odvykací kůra bolestivá, dlouhá a plná křečí a řevu.
A tak vy všichni narkomani, co jste byli blahem bez sebe, když vám stát přisypával na dluh do žlabů ty různé třinácté a čtrnácté platy, dotace a podpory, zbytné léky zdarma a další velké i malé sumy, pokuste se během novoročního rozjímání zamyslet nad obdobím, které nutně přijde. A hlavně - připravte se na něj. Nadávat na vládní drogové dealery můžete, ale podíl viny tím ze sebe nesejmete.
Nedá se přehlédnout, že postoj afgánských kmenových náčelníků a velitelů bojovníků proti Talibanu k budoucímu vývoji je jasný: díky, Američané, že jste nám vojensky pomohli dostat se k moci, jak vidíte, bin Ládin tady není, tak co nejrychleji vypadněte, ať konečně můžeme začít vládnout po svém.
Upřímně řečeno, bylo by to od Američanů nejmoudřejší, neboť okupovat Afganistan by bylo nepopulární, drahé a dlouholeté a vysvětlovat doma, že podporují režim, který dál trestá cizoložství ukamenováním, byť menšími kameny a mrtvoly pak nevěší na veřejnosti obvyklé čtyři dny, ale jen čtvrt hodiny, by bylo zatraceně obtížné.

Miroslav Macek