STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Kdysi dávno jsem napsal, že náklady na zdravotnictví se vždy rovnají možnostem dojivosti systému. Současné údaje, že z roku na rok, bez jakékoliv změny zdravotního stavu obyvatelstva k horšímu, bez jakékoliv epidemie, bez jakýchkoliv nových průlomů v diagnostice či léčbě, stoupla spotřeba léků v Česku o 15,9% (!!), toto tvrzení dokonale potvrzují. Farmaceutické firmy se prostě zas o kousek lépe naučily, kterak prostřednictvím lékařů (80% léků z celkového množství) a pacientů (zbývajících 20% léků) vydojit ze systému více peněz.
Zdravější ovšem nebudeme ani o chlup, spíše naopak.
Procházel jsem kolem zapnuté televize zrovna v okamžiku, kdy moderátorská dvojice Lucie Vondráčková - Jan Révay zahajovala vyhlášení Zlaté slavice a okamžitě zcela zaujat příšerným moderátorským projevem, bezmocnou až neexistující dramaturgií, trapností cukerinových citových výlevů oceněných interpretek a všeobecnou gulášovitostí pořadu, báječně jsem se bavil vysílanou trapností, nechtěně podobnou vrcholovým scénám Formanových, ještě neholywoodovských, filmů.
Díky, dámy a pánové. Byl to zážitek.
Existuje jedna jediná možnost, jak zcela vymýtit korupci při přidělování obecních bytů. Veškeré obecní byty v dražbě rozprodat, žádné "sociální", přidělované byty nemít a nemalé ušetřené peníze na stavbu a provozování těchto bytů rozpustit do sociálních dávek skutečně potřebným lidem. Ti si pak na bytovém trhu za tyto peníze pronajmou či koupí byt dle svého uvážení a svých možností.
Bohužel o systému obecních bytů rozhodují ti, kteří na dnešním stavu profitují, a tak toto logické řešení nikdy nepřipustí.
Vzhledem k celkové výši "všimného", která bývá obvykle při nákupech velice drahých zbraňových systémů, bych se velice divil, kdyby vláda nakonec nerozhodla, že stíhačky pro českou armádu přece jen nakoupí. Navíc to bude nákup přesně podle oblíbeného českého "My si dáme zahrát, on to někdo zaplatí", neboť provize se shrábnou hned, kdežto draze platit za stíhačky se začne až od roku 2009 a kdeže v té době budou stávající mocipáni.
Pánové, také máte pocit, že ta Vaše je "uštknutá vánocemi"?

Miroslav Macek