ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Obvykle se nedozvídáme. Alespoň ne tak rychle, jak hlasovali jednotliví členové vlády. Ne tak po jednání o nákupu stíhaček. To víme hned, že proti původně hlasovali Špidla, Rusnok a Eduard Zeman a Špidla pak otočil jako na obrtlíku a že Kužvart a Gross se zdrželi hlasování. Jak je vidět, někteří politikové současné vlády mají už dnes silně na paměti možnost povolební koalice ODS-ČSSD a rozhodně si nechtějí neuváženým hlasováním, popuzujícím ODS, uzavřít cestu k obhájení příštích ministerských seslí. Ne tak Špidla, ten má vzhledem ke své funkci předsedy ČSSD v případné velké koalici vládní místo jisté.
Profesionalizace české politiky holt pokračuje a od lidí, kteří se chtějí politikou živit až do důchodu, jiné než ryze pragmatické chování neočekávejte. Za každým jejich projevem, za každým jejich hlasováním, za každým jejich názorem vždy bude jako čertovo kopýtko trčet nepřiznaná vnitřní úvaha o vlivu na zachování sesle.
No, to je ale překvapení! Učitel v Litoměřicích zjistil, že žáci během vyučování vypisovali stovky oznámkovaných a jmény interpretů vyplněných hlasovacích lístků Zlatého slavíka, které vyfasovali od agentury, zastupující na lístcích vypsané interprety.
Jako bychom všichni už léta a léta nevěděli, kterak se vždy skupovali noviny a časopisy s otištěnými kupony, které pak byly náležitě hromadně vyplňovány. Hlídací psi demokracie však po těchto podvodech nikdy vážně nepátrali, ačkoliv právě u takových "neškodných" podvodů. Dnes navíc za účasti školních dětí, začínají poměry, které pak novináři s chutí kritizují a obviňují z nich jen a jedině politiky.
Škoda, že se zásluhou převahy socialistů a přerozdělovačů v západní Evropě v posledních letech nepodařilo prosadit alternativní britský model Evropské unie, založený na velmi liberálním a moudrém principu: Evropská unie vytváří velký vějíř společenských aktivit, od společného prostoru volného trhu, společných norem, společných cel a daní, společné dopravy, společné armády a společné měny (vějíř možných společných aktivit je téměř nekonečný) a jednotlivé země si dle svého zájmu, svých možností a svých priorit z tohoto vějíře společných aktivit vybírají ty, které chtějí s ostatními sdílet. Ostatní si dělají po svém. Napořád nebo do okamžiku, kdy se rozhodnou připojit se k další společné aktivitě.
Škoda.
Václav Havel se pochopitelně nevyjádřil přímo ke koupi švédských stíhaček Grippen, vlastní nákup jej však potěšil. Do jeho ústy vyhlašovaného útoku na Irák však se nákup stihnout nedá - zarazí jej totiž poslanecká sněmovna, pokud se výrobcům stíhaček nepodaří přesvědčit některé čtyřkoaliční poslance o nezbytnosti tohoto nákupu (z logiky věci by mě na místě prvního přesvědčeného vycházel Ivan Pilip).
Ale je nejvyšší čas, aby byl bojový duch Václava Havla uspokojen. Navrhuji Parlamentu zavést namísto neužívaného, neboť dlouhého a Gottwaldem a jeho uniformami zprofanovaného, označení Nejvyšší velitel branné moci tradiční název generalissimus. No uznejte, generalissimus Havel, nezní to dobře?

Miroslav Macek