PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
MF Dnes nám - po velké reklamě na dnešní vydání - předkládá k uvěření, že také Čtyřkoalice dává vydělat svým sponzorům. A to, světe div se, například za dar 20000 Kč "způsobí" zakázku za 180 milionů (rekonstrukce prostorů před olomouckým nádražím pro Dopravní stavby Holding).
Předpokládám, že redaktoři MF Dnes nejsou tak naivní čí nepoučení, aby sami věřili tomu, co předkládají čtenářům. Spousta dalších peněz za takovou zakázku by nutně musela skončit ve stranické pokladně či v kapsách straníků jiným, nutně větším všimném, na čtenářích.
Myslím, že vláda udělala chybu, když ustoupila rakouskému temelínskému vydírání a "koupila si" za 100 milionů na dostatečné bezpečnostní úpravy elektrárny klid na rakouské straně. Ten totiž nenastane, ba právě naopak. Rakousko má další palivo k vydírání: hleďte, Česko konečně přiznalo, že elektrárna není bezpečná a bylo-li možno jej tlakem donutit k tomuto přiznání, dalším tlakem jej donutíme k zastavení Temelína.
Tato chyba se bude jen velice těžko napravovat.
A co je nejhorší - vládu nikdo k takové dohodě s Rakouskem nezmocnil a navíc učinila tuto mizernou dohodu proti vůli občanů, které reprezentuje.
Nic horšího by americké plány na likvidaci světového terorismu nemohlo ohrozit více než důkaz, že za víkendovými palestinskými sebevražednými útoky v Izraeli stojí bin Ládin, tedy Al Kajda. Neboť útok na tvrdé palestinské jádro by rozbil Američany poskládanou protiteroristickou koalici na cimprcampr, neútok by pak odhalil falešnost Američany vyhlašovaných ideálů a cílů protiteroristického tažení.
Na druhé straně pro Izrael by takový důkaz byl manou nebeskou, neboť by mu - přes nevůli USA - dal dobrý důvod k zahájení vojenského tažení palestinské otázky.
Vždy, když jsem před léty a léty čítával, že kandidáti Národní fronty získali ve volbách 99,7 % hlasů, říkal jsem si "Žabaři! To Kim-IrSen získal v Koreji 99,95 %!" A těšil jsem se na okamžik, kdy některý politik získá v nějakých volbách 100 % hlasů. A už je to tady! V jihočeském kraji byl zvolen volební lídr ČSSD sto procenty hlasů. Že je to Vladimír Ilijič Špidla, nepřekvapuje.
Stanislav Gross po sobotním maratónu sociálnědemokratických primárek jen vrněl radostí. Podle jeho slov povedou ČSSD lidé, nezatížení minulými aférami. Zapomněl však na to, že většina jím jmenovaných - Špidla, Zaorálek, Buzková, Dostál (a on sám) byli tahouny a strůjci Zemanova (a Šloufova, Lánského, Davidova, Lachnitova....) vítězství v roce 1998. A této odpovědnosti se sebeúhybnějšími manévry nezbaví.

Miroslav Macek