PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Žádná záhada Bair Witch, Vřískot či staré dobré Psycho nemůže v horrorovosti konkurovat zábleskům české reality. Posuďte sami.
V časopisu Týden začíná dlouhý článek o stíhání Železného následujícím odstavcem: Minulý čtvrtek krátce po poledni volat jistý pražský advokát, který se právě vrátil z obvodního soudu pro Prahu 1, svému kolegovi následující krátké sdělení: "Mám pro tebe novinu. Na 75 % půjde Vovka ven. Proč? Nedělá to Ubytovatel, ale Editka." Pro nezasvěcené malé vysvětlení: Vovka je dlouholetá přezdívka Vladimíra Železného, Ubytovartel zase přezdívka, kterou si nekompromisním rozhodováním o uvalení vazby vysloužil v pražských justičních kruzích soudce Pavel Sedláček. Editka pak zdrobnělina křestního jména soudkyně Edity Beranové, která se těší mezi právníky pověsti mírné soudkyně.
Takže sečteno, podtrženo: O tom, zda obviněný skončí ve vazbě či nikoliv nerozhodují fakta, ale genetická výbava soudců.
V časopisu Reflex píše Bohumil Pečinka v článku o tomtéž: V politických a hospodářských kruzích se stále více začíná mluvit o černém seznamu několika desítek osob, což má být modifikovaný Baštův seznam lidí určených v tu pravou chvíli k "odstíhání". Jak to v kauzách lidí ze seznamu může vypadat, nám nedávno napsal advokát Jan Žizlavský. "Po desetiměsíční vazbě mého klienta mi vyšetřovatel sdělil, že už ví, že obviněný je nevinen, nicméně má smůlu, protože věc sleduje "Baštova komise" a vyšetřovateli bylo řečeno, že pokud věc skončí jen "plichtou", bude to pro něj mít vážné důsledky. Vyšetřovatel však našel dost odvahy a poslal spis státní zástupkyni s písemným doporučením na propuštění z vazby. Ta však toto doporučení za spisu vytrhla a telefonicky přikázala vyšetřovateli, aby naopak navrhl prodloužení vazby."
Myslím, že by nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, ale pochopitelně nejen ji, měly tyto věci zajímat mnohem více než politické reakce v kauze Železný, které "ji znepokojují", jak říká ve včerejším rozhovoru v Právu. Neboť většina těch politických reakcí má základ právě ve shora popsaných českých horrorech.
Evropská komise udělila vysokánskou pokutu 855 milionů eur osmi farmaceutickým firmám, které se účastnily kartelové dohody o cenách dvanácti různých vitamínů. Při četbě této zprávy jsem si ihned vybavil slova mého moudrého otce, který říkal, že za blbost se platí - proč by tedy lidi, kteří se cpou syntetickými vitamíny namísto normální, vyváženou stravou, neměli platit jako mourovatí?
Co takhle řídit se dnes radou Omara Chajjáma?

Báň nebes bez rozkoší prázdná jest.
Znáš někoho, kdo nedal by se svést? Nač tedy žít a světa neužít,
Když smrt tu na nás číhá u všech cest?

Miroslav Macek